Gaz Lambası

Gaz Lambası Özellikleri ve Kullanımı

18 Haziran 2020

Çok eski zamanlardan beri kullanılan gaz lambalarının temel işlevi aydınlatmak olduğu kadar günümüzde dekoratif amaçlar için de tercih edilmektedir. Elektriğin olmadığı zamanlarda aydınlanma ihtiyacını karşılayan gaz lambalarının gerek kullanımı gerekse dekoratif görünümleri, her kullanıcıya özel bir deneyim yaşatmaktadır. Gaz lambası özellikleri ve kullanımı ise bu özel ürünleri yakından tanımanızı sağlayacaktır.

Gaz Lambası Nedir?

Gaz lambası henüz elektriğin olmadığı zamanlarda, etkili bir aydınlanma sağlamak amacıyla geliştirilmiş ve günümüze değin kullanılagelmiştir. Her ne kadar elektriğin çok ulaşılabilir bir enerji kaynağı olmasıyla birlikte artık gaz lambaları aydınlanmadan çok dekoratif amaçlar ile kullanılıyor olsalar da otantik bir görünüm elde etmek isteyenlerin tercih olmaktadır. Ayrıca elektriğin kesintisiz olmadığı da göz önünde tutulduğunda gaz lambaları, elektrik olmadığı durumlarda da ihtiyaca en iyi şekilde karşılık vermektedir.

Gaz Lambası Nasıl Çalışır?

Gaz lambasının temel çalışma prensibi içindeki gaz yağının fitil ile buluşmasıdır. Gaz lambasını kullanmak için bu bakımdan bitkisel yağa ihtiyaç bulunmaktadır. Bitki yağlarından rahatsızlık duyuluyorsa çünkü bitki yağları ortama koku yaymaktadırlar, bu durumda yağ içine birkaç damla uçucu yağ kullanımı ile bitkisel yağların istenmeyen kokularını ortadan kaldırabilirsiniz.

Gaz lambasının alt kısmına yağ koyulduktan sonra fitil ile alev derecesi ayarlanır ve böylece fitil yakılarak daha sonra koruyucu hazne kapatılır. Ardından kapatılıncaya ya da yağ bitesiye kadar gaz lambasından ışık yayılmaya devam edecektir. Her ne kadar günümüzde kullanıcı sayısı çok düşmüş olsa da elektriğin olmadığı durumlarda mumdan daha uzun ömürlü ve güçlü ışık yaydığı için tercih edilebilir olmaktadır.

Gaz Lambası Kullanımı Nasıldır?

Gaz lambası kullanımı için ilk olarak gereken gaz lambası seçmektir. Gaz lambası modelleri arasında camlı gaz lambası ve fener gaz lambası modelleri işlevsel tasarımları ile tercih edilirler. Gaz lambasına karar verdikten sonra kullanım için üst kısımda yer alan cam hazneyi – bacayı çıkartmak gerekmektedir. Ardından gaz lambasının yağ ile teması sağlayan brülör kısmının da sökülmesi gerekmektedir. Bu işlemi de yaptıktan sonra yağ haznesine yağ dökülmelidir. Eğer yağın kokusu rahatsızlık veriyorsa birkaç damla uçucu yağ eklemek daha hoş kokuların oluşmasını sağlayacaktır.

Lambaya yağ eklerken en çok dikkat edilecek nokta yağ haznesinin ağzına kadar doldurulmamasıdır. Yağın fitil ile etkileşim kurabilmesi için belirli bir miktar boşluk bırakılması gerekmektedir. Bırakılacak boşluk hazne dudağı seviyesinden en az 10 cm alt sınırda tutulmalıdır. Dolum işlemi için de asla benzin ya da benzeri maddeler kullanılmamalıdır.

Dolum yapıldıktan sonra lamba fitilinin brülör tertibatına geçirilmesi gerekmektedir. Brülör kısmı daha sonra tekrardan taban ile birleştirin ve fitilin yağı emmesini beklemeniz gerekmektedir. Eğer fitilin yağı emmesini beklemeden yakmaya çalışırsanız fitile zarar verebilirsiniz.

Cam ve metal gaz lambası modellerinde işlemler bu şekilde yapılırken, ahşap gaz lambası kullanımlarında üzerine ateş düşürülmemeye dikkat edilmelidir. Ahşap gaz lambası tercihlerinde aynı zamanda altlığın da kullanılması gerekmektedir.

Gaz Lambası Hakkında Merak Edilenler

Gaz lambaları özellikleri olarak şu şekilde genel bir sıralama yapılabilir;

  • Gaz lambaları koku yaydıkları için kokuya hassas olanların tercih etmemesi ya da uçucu yağ karışımı ile kullanmaları yararlı olacaktır.
  • Gaz lambasını söndürürken fitilin indirilmesi gerekmektedir, üfleme ya da hazneyi açarak el ile söndürme yapılmamalıdır.
  • Gaz lambaları ısıtma konusunda pek fazla yarar sunmazlar çünkü temel amaçları aydınlanmadır.
  • Gaz lambaları kullanılmadıklarında son derece hoş bir dekoratif objelerdir.
  • Gaz lambalarını kullanırken belirli aralıklar ile kontrol edilmeleri gerekmektedir.

Yorumlar (16)

çınar

ne kadar yanar onu sorduk

çınar

ne kadar yanar onu sorduk

Enayi

Enayi

Bilinmeyen ossuruklu

O

Bilinmeyenossuruk

O

Mehmet Kurt

Gaz lambası yakıtları ne kadar dayanır

Tuana

Sg

fbsfdbdssssssssfsssssssssssssssssfsdgdsh

o

Hacker8764

Ha hi amamhwueyy3

Hacker8764

Ha hi amamhwueyy3

h

o

h

o

h

o

Misafir

o

Misafir

o

Mal otlu

Hahahaha

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar