Bikram yoga, yoga teknikleri içerisinde yüksek ısının en fazla kullanıldığı yöntemdir. Vücuttaki toksinleri temizlemek için aşırı yüksek ısı kullanılırı. Yüksek ısı sayesinde zihin ve vücuttaki kötü toksinler dışarı atılmış olur. Bu yoganın ilk otantik formu 1974’te ortya çıkmıştır. Kurucusu Choudhry’dir

Bikram Hakkında Gerçekler

Bikram Yoga 80ile 105 derece arasında oldukça yüksek ısı ortamının hazırlanmasıyla başlar. Bir oda içerinde yüksek ısı altında uygulayıcılar bir araya getirilir. Bu uygulama için 26 tane asana geliştirilmiştir. Bu asanlar sırası ile uygulanılır. Uygulama süre doksan dakika sürmektedir. Özel nefes egzersizleri ile solunum kanalları açılır. Yüksek ısıya karşı hassas olan bireyler uygulama öncesinde uyarılır ve başlamalarına izin verilmez.

Zihninizi Geri Getirin

Bikram Yoga uygulamasına başlamada önce uygulayıcılar yüksek ısı odalarına duvar dibine sırtlarını yaslayacakları şekilde oturtturulur. Sessiz ve zihnimiz dinleyebileceğimiz bir ortam oluşturulur. Dikkatimizin toplanması istenir. Amacımız zihnimi bir yerde toplanmaktır. Bedenimizi beynimiz geri getirmek için bir araç olarak kullanırız.

Bikram Yoga felsefesi geçmişten günümüze bir tarih yolculuğu ile gelmiştir. Zihni toplamak için bu tarih yolculuğunu kullanmamız gerekmektedir. Doğru odaklanma formunu sağladıktan sonra zihni geri getirmek için bedenimiz yoğunlaştırmamız gerekmektedir. Bu yolculuk zihni ve bedeni rahatlatmaktan çok dağ öte de bir uygulamadır. Sadece zihni temizlemeye odaklanmamız için bu ayrıntıyı bilmemiz gerekmektedir.

Faydalarını Görmezden Gelmeyin!

Bikram Yoga, vücut ağırlığımızı koşmanın yüksek etkisini kullanmadan kardiyo yardımı ile bir direnç olarak ortaya çıkarır. Yoğun tempolu egzersizler farklı olarak vücut esnekliğini kullandırır. Bikram Yoga’nın uygulayıcıların ortak kararları ile belirlenen birkaç faydası vardır;

  • Mükemmel bir kardiyovasküler bir egzersiz programı gerçekleştirmemizi sağlar. 90 dakika süren bir serüvende vücudumuzun istenen enerjinin yakılmasını gerçekleştirir.
  • Bu sistemle sadece pozların en iyi şekilde gerçekleştirilmesi hedeflenmemektedir. Doğru duruş ve egzersizlerin yanından yüksek toksin atma özelliği vardır. Vücudumuzda organizmaya zararlı olan toksik maddelerin atılmasını sağlar.
  • Bikram Yoga düzenli yapıldığında vücudumuzdaki zararlı maddelerin zamanla yok olmasına ve sürekli olarak dışarı atılmasına yardımcı olur.
  • Yorgunluk, depresyon, stres ve uykusuzluk hallerinin yok olmasına yarımcı olur. Daha az stresli ve endişeli ruh halini almamızı sağlar. Günlük hayatımızın dinamikliğini arttırır.
  • Migren ve artrit gibi kronik rahatsızlıkların zamanla azalmasına yardımcı olur. Ağrı ve sızıların hafiflemesiniz sağlar.
  • Bikram Yoga tedavi amacı ile d kullanılmaktadır. Birçok insan yaralarının iyileşmesi ve eklem ağrılarının geçmesi için bu yöntemi tedavi amaçlı kullanır.

 

Kaç Kalori Yakabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Bikram Yoga uygulaması maksimum 90 dakika sürmektedir. Doksan dakika boyunca hiç ara vermeden ve doğru bir şekilde uygulama yaparsanız yüzlerce kalori yakabilirsiniz. Uygulama sırasında kalp atışlarınız yükselmekte ve performansınız son dereceye ulaşmaktadır. Yoga uygulayıcıları ortalama bir performans ile yaklaşık olarak 400 ile 7000 kalori yakarlar.

Bikram yoga sırasında yaktığınız kalorileri kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Yaktığınız  kalorinizi tahmini bir hesaplama ile bulabilmek için kalp atışlarınızı hesaplamanız gerekmektedir. Hesaplama yapmak için kullanacağını formül şu şekildedir; 220-yaşınız x %60 ve x %90’nız. Doğru bir hesaplama için bilgileriniz doğru bir şekilde yazın.

Sıcaklık Önemli

Yoga formlarının çoğu sıcak bir ortamda yapılmaktadır. Onlarca yoga uygulamasının ısıyı hedef alamsı tesadüf müdür? Kesinlik değil. Sıcaklık vücudumuzun birçok alanını çalıştırmak için gereklidir. Sıcak bir ortamda gerçekleştirilen uygulamalar en iyi sonucu vermektedir. Isı asanalar ve nefes alma işlemlerinde uygun formları oluşturmak için gerekli bir bileşendir. İyice ısınmış bir bedenle, uygulayıcılar etkinliklerini en üst düzeye çıkarmaktadır.

Sıcaklığın Mutlulukla Bir İlgisi Olmalı

Sıcaklık bir yuva sıcak bir dokunuş ve sıcak bir yemek… Güzel ve iyi bir şeyleri tamamlarken hep sıcaklığı kullanırız. Çünkü sıcaklık sadece bedene iyi gelen bir şey değil aynı zamanda ruhu da dokunan bir bileşendir. Sıcaklığın normal bir derecede olmadığı yerlerde insan aktiviteleri her zaman alt seviyededir. İnsan vücudu sıcaklığın etkisiyle hareket kabiliyeti kazanır.

Yoga etkinliklerinin uygulayıcı üzerinde etkisini arttırmak için önce ortamın ısısı ayarlanır. Sıcak bir ortam kan akışını hızlandırır, nefes alışverişlerini normal seviyede tutar ve kasların açılmasını sağlar. Bu sayede yogiler esneklik kazanır. Zihin açma ve toksik atmak için de faydalıdır. Sıcaklık bağların, tendomların ve kas gücünün artmasını sağlar ve uygulayıcılar yüksek miktarda ter atar. İyi bir terleme vücudumuzu zararlı maddelerden arındırır ve tazeler.

Tarihten Günümüze Notlar

Bikram Yoganın kurucusu olan Choudhury, yoga eğitmenlerine birçok yararlı tavsiyeler vermiştir. Eğitmenlerin doğru pozisyon uygulamalarını gerçekleştirmelerinin dışında sıcaklık ayarlarına dikkat etmeleri gerektiğini sürekli olarak vurgulamıştır. Eğitmenlerin düzenli olarak sertifikalarını yenilemeleri ve yoga uygulayıcılarına stilleri doğru bir şekilde aktarmaları gerektiğini not olarak bırakmıştır.

Sıcaklık Ve Bikram Arasındaki ilişki

Bikram stüdyoları özel olarak tasarlanmıştır. Uygulayıcıların performanslarını arttırmak için gerekli materyaller ile donatılmıştır. Yoga pozisyonlarını en iyi şekilde alabilmeleri için dizayn edilmiştir. Bikramın asıl püf noktası olan sıcaklık ise özenle hazırlanmıştır. Ortam sıcaklığını dengeleyecek her detay düşünülmüştür. Yüksek sıcaklığa dayanıklı duvarların döşenmiştir. Isırmalı odalar yüksek sıcaklık panelleri ile sarmalanmıştır. Uygulayıcıların toksin salınımlarını hızlandırmalarını sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

Yoga stüdyoları sıcaklığı içerisine hapseder ve dışarıya yayılmasını önler. Yoga seansının etkili olarak gerçekleştirilmesine adına bu uygulama özel olarak tasarlanan salonlarda yapılmalıdır. Terleme ve toksinlerden arınmak için bu salonların kullanılması tavsiye edilir.

Bunlara Dikkat!

Bikram Yoga diğer yoga formları gibi her yaştan her cinsiyetten insanın uygulayabileceği bir yöntemdir. Bu uygulama içerisinde birçok asana duruşu vardır. Asanların gittikçe zorlaşan pozisyonları çoğu insanın ilerlemesini durdurur. Herhangi bir sağlıksal problemi olmayan uygulayıcılar bunları zamanla aşmaktadır. Ancak fiziksel ve kronik olarak problemler yaşayan insanlar bu yogaya başlamadan önce doktoruna danışmalıdır. Yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlığı olanlar için tavsiye edilmez.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bikram sırasında yaralanma ve rahatsızlıkların önüne geçebilmek için bu tavsiyeleri dikkate almanız da yarar var. Aşağıda belirtilenleri adım adım uygulamanız gerekmektedir. Lütfen başlangıç ve uygulama sırasında yapılması gerekenleri rehber edininiz.

  • Bikram Yoga uygulamasına başlamadan önce uygulama sırasında ve önesinde vücudunuz nemli tutunuz. Vücudunuzdaki su miktarını dengede tutmak için günlük olarak en sekiz ile on bardak arasında su içmeyi ihmal etmeyiniz. Aşırı terleme ile vücudunuzdan yeterince su atmış olacaksınız. Uygulayıcıların seans başlamadan iki saat önce ve seans sırasında 1 litre su içmeleri tavsiye edilir.
  • Bikram yoga uygulamasının daha önce herhangi bir yoga uygulaması yapmayanların başlangıç olarak bu uygulamayı seçmemeleri tavsiye edilir. Yeni başlayanların zorlanacağı bir yöntemdir. Bu yoga uygulaması için yoganı temellerinin bilinmesi gerekir. Temeli olmayanlar bu uygulamayı gerçekleştirmek de güçlük çekeceklerdir.
  • Hamile kadınlar Bikram Yoga yapmamaları gerektiği belirtilmiştir. Yüksek sıcaklık odalarının bebeğe zarar verdiği tespit edilmiştir.

Bikram Yoga ile vücudunuzda güzel bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Yoga hakkındaki detaylı bilgilere kitaplardan ve eğitmenlerden ulaşabilir ve bu eşsiz deneyimi tadabilirsiniz. Kendinize arınmak için zaman ayırın.