Meditasyon Yoga

En İyi Meditasyon Tütsüleri Hangileridir?

17 Aralık 2019

Tarihi oldukça eskiye dayanan tütsüler dünya kültürünün parçalarından biridir. Bazı toplumlarda bir geleneklerin bir parçası haline gelen tütsüler güzel kokularıyla bilinirler. Tütsü ile tanışan birçok kişinin onu hayatının vazgeçilmez parçası haline getirmiştir. Bunun nedeni ise sadece kokuları değil hissettirdikleri olumlu etkilerdir.

Bir evin içinden bazı tapınaklara kadar birçok farklı yerde tütsü karşımıza çıkar. Örneğin bir yoga dersi sınıfında karşılaşmanız mümkündür. Bunun nedeni ise yüzlerce yıldır insanların olumlu etkileri nedeniyle onlardan vazgeçememesidir.

Ne Kadar Eski Olabilir? Tütsünün Tarihçesi

Tütsü ile ilgili tarihi metinler Sanskritçe olarak bulunmaktadır. Tam olarak nerede ve ne zaman ortaya çıktığı bilinmemektedir. Fakat aromatik tütsü yakma eski Mısır ya da Çin’de ortaya çıktığı bilinmektedir. Güzel kokuları dışında onların yüzlerce yıldır var olmalarının nedenleri;

 • Kötü ruhları engellediğine inanmak,
 • Arınmak,
 • Manevi olarak temizlenmek,
 • Dini ritüellerin bir parçası haline getirmek sayılabilir.
 1. yüzyılda tütsülerin Budist rahipler tarafından Japonya’da tanıtıldığı bilinmektedir. O dönem Japonya’da mevsimlere göre farklı tütsüler geliştirildi. Soylular Japon mahkemelerinde bu şekilde tütsü kültürünün toplumda yer etmesini sağladı. Aynı dönem en iyi tütsü yapma yarışı yapıldığı da biliniyor.

Hindistan’da ise Hindu törenlerinde tütsü yakılmaya başlandı. Fakat sadece törenlerde ya da soylular arasında yarış içinde kalmadı tütsü. İnsanların kendini ruhsal olarak, bedensel olarak ve duygusal olarak iyi hissetmesine yardımcı olan tütsü yaygınlaştı. Günümüzde geldiği nokta ise günlük hayatın bir parçası haline geldi.

Tütsü Nasıl Yapılır?

Kelime kökeni Latinceden gelmektedir. Tütsü Latince yakmak anlamına gelir. Çiçeklerden, bitki yapraklarından, tahtadan elde edilen yağ ya da reçine ile tütsü yapılır. Bu maddeler su ile birleştirilir ve bir macun elde edilir. Ham maddeler koniler, bobinler ve çubuklar şeklinde kesilir. Kurutulmasıyla da tütsü son halini alır.

Tütsü En Doğru Nasıl Kullanılır?

Doğru tütsü kullanımı için ilk gerekli olan şey kaliteli tütsüdür. Sentetik, kalitesiz ve ucuz tütsüler sağlığı tehdit eden riskli maddelerdir. Kaliteli bir tütsünün en doğru kullanımı ise şöyledir;

 • Dumanı doğrudan solumayın.
 • İnsanların bulunduğu alandan en az bir ya da iki metre uzakta durması gerekir.
 • Kapalı mekanda tütsü yakıldığında havalandırmanın iyi olması gerekir.

Tütsü Neden Tercih Ediliyor?

“Tütsünün dünya çapında her daim popüler olmasının nedeni ise bulunduğu ortamın enerjisini değiştirmesidir. Bulunduğu ortama kattığı ruh hali nedeniyle birçok mekan tütsü kullanımına yer veriyor.

Koku duyusu insanlarda olukça etkili ve önemlidir. Bir koku bir anıya ya da hayatınızın bir dönemine sizi döndürebilir. Koku ruh halinizi değiştirebilir ve duygularınızı etkileyebilir. Tütsünün sizde bırakacağı etkiyi anlamak için ise hayatınızın olağan akışına tütsüyü ekleyebilirsiniz. Kitap okurken, banyoda hatta çalışma ya da hobi alanlarında onu deneyebilirsiniz. Size hissettirdiği hisler günlük hayatınızın bir parçası haline getirmenize neden olacaktır.

Tütsünün Meditasyona Etkisi

Tütsünün tapınaklarda ya da dini ayinlerde yer almasının nedeni kokusunun kutsal bir etki bırakmasıdır. Meditasyon sırasında da tütsü zihnin en sakin kısmına gitmenize yardım eder. Meditasyon yaparken dikkat edilmesi gereken şeyler;

 • Meditasyon için kendiniz kadar odanızı da hazırlamalısınız. Temiz ve sakin bir oda tercih edin. Kargaşa olan yerden uzakta olmaya çalışın.
 • Odayı havalandırın ve hafif tütsü kokusunun yayılmasını sağlayın.
 • Gelecek planlarınızla ilgili olumlu senaryolar düşünün.

Meditasyonda tütsünün etkisi ise şöyle sıralanabilir;

 • Pozitif bir durgunluk hissi sağlar.
 • Zihindeki sakin ve açık alanlara ulaşmanıza yardımcı olur.
 • Duygusal olarak bir tören duygusu yaratır.
 • Zihni sakinleştirir ve iç sesleri susturur.
 • Daha derin ve pozitif bağlantılar yaşanmasını sağlar.

Meditasyon İçin En Uygun Tütsü Çeşitleri

Meditasyon sırasında seçilecek tütsü çeşidi kişinin zevkine bağlı değişir. Fakat sıklıkla sandal ağacı ve buhur tercih edilir.

Farklı kokulardan (çiçek, bitki meyve vs. ) tercih yapmak isteyenler için meditasyon için başka popüler tütsüler vardır. O tütsüler;

 • Yasemin
 • Limon
 • Copal
 • Lavanta
 • Paçuli tütsüleri gelmektedir.

Sandal Ağacı Tütsüsü ve Meditasyon

Budistlerin yüzlerce yıldır en çok tercih ettiği tütsüdür. Dini ayinler, meditasyon sırasında yatıştırıcı etkisi, topraklama ve pozitif duygular oluşturması nedeniyle tercih edilir. Sandal ağacı tütsüsü meditasyonun hemen derinleşmesi için uygun koku ve duyguyu sağlar.

Buhur Tütsüsü ve Meditasyon

Buhur tütsüsü kaygıyı azaltır, sakinlik ve huzur duygularını ise uyandırır. Fitokimyasal olarak adlandırılan beynin duygulardan sorumlu kısmını etkileyen kimyasallar vardır. Buhur tütsüsü bu kimyasallardan içermektedir.  Böylece meditasyonun daha derin olmasına yardımcı olur. Bu özelliği onu meditasyon için en uygun tütsülerden biri haline getirir. Kiliselerde de sıklıkla buhur tercih edilir.

Yasemin Tütsüsü

Ruhsal durumun iyileşmesine, depresif ruh halinin hafiflemesine ve sinirlerin sakinleşmesine yardımcıdır.

Limon Tütsüsü

Turunçgil tütsülerinin genel olarak canlandırıcı etkileri bulunur. Özellikle limon iki zıt etkiyi içerir. Hem canlandırır hem de sakinleştirir. Olumlu duyguları canlandırırken olumsuz olanların ise sakinleşmesini sağlar.

Copal Tütsüsü

Meksika’da bulunan bir ağaçtan elde edilir. Odunsu yapıda keskin bir kokusu vardır. Evde ya da bulunulan yerdeki olumsuz enerjilerin yok edilmesini sağlar. Olumsuzu olumluya çevirir ve kötü duyguları temizler.

Lavanta Tütsüsü

Bütün gün telaşa ve stres içinde yaşayanların tercih etmesi gereken tütsülerden biridir. Dinlendirici ve huzur arttırıcı bir etkiye sahiptir. Sinirlerin sakinleşmesine yardımcı olur.

Paçuli Tütsüsü

Etkilerinin önüne geçen bir kokuya sahiptir. Bitki tütsüsüdür fakat ağır bir küf kokusu hissedilir. Bu nedenle herkesin tercih edebileceği güzel kokulu bir tütsü değildir. Keskin kokusunun yanı sıra afrodizyak etkisinin olduğu bilinmektedir.

 

Kaliteli Tütsü Markaları Hangileridir?

Sentetik ve kaliteli olamayan tütsüler solunum yolu ile birçok hastalığı davet edebilir. Bu nedenle tütsü seçiminde kaliteli markalar tercih edilmelidir. Bu markalar doğal malzemeler kullanır böylece sürpriz bir sağlık sorununa nende olmazlar.

Doğal malzeme kullanan markalar;

 • Nippon Kodo; Japon markasıdır. Tütsü markalarının içinde en iyi tütsü markalarından biridir.
 • Satya; bulması çok kolay bir Hint firmasıdır. El yapımı tütsü çubukları kullanırlar. Nag champa’yı ilk bu firma yapmıştır.
 • HEM; Hint firmalarından bir diğeridir. Ürünlerini özenle ve ustaca hazırlamalarıyla ünlüdürler.

Meditasyon İçin En Uygun Fiyatlı Tütsü Paketleri

HEM Tütsü Paketi; 20’şer çubuktan oluşan altı kutulu bir pakettir. İçerdiği tütsüler ise kehirbar, afyon, sandal ağacı, limon otu, Mısır yaseminleri, kıymetli lavanta ve okoliptüs.

Nag Cahmpa Tütsü Paketi; Satya marka 12 şer tütsü içeren 12 paket halindedir. İçerdiği kokular ise; Sunrise, romantik, yağmur ormanı, fortune, göksel, süper hit, Nag Champa, Yasemin çiçeği, gece yarısı, sandal ağacı, paçuli ve bereket.

Satya 6’lı Paketi; 6 farklı kutuda 12’şer tütsü çubuğu bulunan bir settir. Nag Cahampa, Sandal agacı, paçuli, göksel, sunrise, mignight tütsülerini içermektedir.

Karma Koku Tütsü Paketi; altı farklı koku içeren 30’ar çubuk bu pakette bulunuyor. Paketin içinde tütsü tutucu da mevcut. İçerdiği kokular ise; lavanta, sandal ağacı, yasemin, paçuli, gül, vanilya.

Nag Champa Paketi; Nag Champa tütsüsü iki kutu halinde bulunuyor bu pakette. Her kutu içinde yaklaşık 75 çubuk mevcut.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar