Doğal Taşlar

Dumortierit (Zeka Geliştiren Taş)

08 Eylül 2021

 Dumortierit Taşı Ne Demek?

Dumortierit taşı, kendisini ilk keşfeden kişinin soyadıyla anılır. Koyu mavi, lacivert, yeşil, pembe veya mor renklerinde bulunabilse de genellikle mavi tonlarında çıkarılır. 1881 yılında bulunduğu günden beri faydaları gözlemlenmekte, çeşitli araştırmalara konu olmaktadır. Enerji dönüşümü yapan güçlü taşlardan olduğu için aksesuar, süs eşyası veya sanayi alanlarında kullanılmaya uygundur.

Dumortierit Taşı Ne Anlama Gelir?

Doğanın eşsiz bir taşı olan Dumortierit, zeka geliştirici özelliği sayesinde popülerlik kazanmıştır. Negatif enerjilerden arındırdığı zihin sayesinde kişinin yaşam kalitesini yükseltir. Hastalıklara karşı koruyucu özellik gösterdiğinden dolayı manevi değeri maddi değerinden daha yüksektir. Çakraların açılmasında etkili olması, meditasyon ve ritüeller esnasında kullanılmasını sağlar.

Dumortierit Taşı Oluşumu

Dumortierit taşının oluşumu, keşfedilmesinden milyonlarca yıl önceye dayanır. Magmanın yeryüzüne çıkarak silikatları kristalleştirmesiyle meydana gelir. Sonrasında uzun yıllar sürecek tepkimelere girerek rengi, içyapısı, dayanıklılığı ve güzelliği doluşur. Nadir bulunan bir doğal taş olduğundan dolayı çıkarıldığı yerler sınırlıdır.

Dumortierit taşının oluşumunda yanma tepkimeleri de bulunur. Oksijenle birlikte tepkimeye giren Dumortierit, içindeki elementlere bağlı olarak son halini alır. Manyetik etkilere maruz kalışını bir avantaja dönüştürerek doğanın enerji dengesini korumayı öğrenir. Böylelikle bulunduğu her ortamdaki kötü enerjileri kendine çekerek pozitif enerjiyi yükseltir.

Dumortierit Taşı Nerede Çıkar?

Sayılı ülkede kaynakları bulunan Dumortierit Türkiye’den çıkarılabilen bir taş değildir. Bu nedenle işlenmiş veya işlenmemiş türlerinin ithal edilmesi gerekir. Doğal taşların son zamanlarda popülerliği arttığı için nadir olsa da bulunması çok zor olmayan taşlar arasında yer alır. Özellikle Brezilya’dan çıkarılan taşlar, piyasada oldukça rağbet görmektedir.

Dumortierit taşı, farklı kıtalarda oluşumunu tamamlamış şekliyle bulunabilmektedir. Amerika ve Kanada başta olmak üzere Rusya ve Sri Lanka’da da çıkarılmaktadır. Dünyanın geri kalanına bu ülkeden ihraç edilen ürünler gönderilerek farklı kullanımlar için işlemlerden geçmektedir. Dayanıklı bir yapısı olmasına rağmen yalnızca uzman kişilerin ellerinden geçerek şekillendirilir.

Dumortierit Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğal taşları almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunur. Bu konuların başında taşın gerçeğinin alındığından emin olmak vardır. Dumortierit taşının gerçeği kadar imitasyonları da piyasada yer aldığı için gerçek veya sahte taşlar arasında nasıl ayrım yapılacağı öğrenilmelidir. Aksi taktirde alınan taş yalnızca süs ve aksesuar olarak kullanılabilir.

Güvenilir mağazalardan Dumortierit taşının alınması, herhangi bir sorunla karşılaşıldığında çözüm yolu bulabilmeyi sağlar. İade veya değişim konularında yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçer. Ayrıca güvenilir mağazalarda yalnızca doğal Dumortierit taşı satılacağı için sahtesinin alınma ihtimali olmaz.

Dumortierit taşının düzenli kullanılacak olması oldukça önemlidir. Eğer nadiren kullanılacak bir doğal taş alınmak isteniyorsa, Dumortierit taşı yanlış bir seçim olur. Düzenli ve uzun süreli kullanımlarda etki göstereceği için birkaç kez kullanılıp kenara bırakılması faydalarını göstermesini engeller. Bu nedenle aksesuar kullanmayı tercih etmeyen kimseler süs eşyalarına yönelerek Dumortierit ile aynı ortamda bulunmayı tercih edebilir.

Dumortierit Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Dumortierit taşının gerçeğini ve sahtesini ayırmak için farklı yöntemler bulunur. Taşlar hakkında uzman olan kimseler yalnızca dokunarak veya ışığa tutarak aradaki farkı anlayabilir. İlk kez Dumortierit taşı alacak kimselerinse imitasyon ürün almamak için dikkatli olmasında fayda vardır. Bu nedenle eğer varsa taşın doğallığını gösteren bir sertifika istenebilir.

İmitasyon taşlar, Dumortierit taşına yalnızca fiziksel olarak benzerler. Ağırlıkları, içyapıları, enerji dönüşümleri, kırılganlıkları ve parlaklıkları başta olmak üzere pek çok açıdan ayırt edilebilir. Bu nedenle en kesin yöntem olarak taşın bir kısmının kırılması gerekir. İç ve dış renklerle birlikte taşın desenleri aynı şekilde görünüyorsa taşın doğal olduğuna karar verilebilir.

Milyonlarca yıl sıcak soğuk tepkimelerine girmesine rağmen Dumortierit taşının ateşe karşı dayanıklılığı düşüktür. Bu nedenle taşı yakmak, fiziksel olarak hasar görmesine neden olabilir. Kısa süre ateşe tutulabildiğinde boyası akmıyor veya soyulmuyorsa gerçek olduğu anlaşılır. Yine de bu seçenek oldukça riskli olduğu için tercih edilen bir yöntem değildir.

Dumortierit Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Sertlik skalasında 7 ve 8 puan arasında yer alan Dumortierit taşı, yarı değerli bir süs taşıdır. Sert ve dayanıklı bir yapıya sahip olduğundan dolayı aksesuarlarda, dini motiflerde, ev eşyalarında, dekorasyon ürünlerinde kullanılmaya uygundur. Su ve hava elementlerinin bir taşı olduğu için bu alandaki burçlar tarafından alınması göstereceği faydaların artmasını sağlar.

1881 yılında Eugene Dumortierite tarafından keşfedilen bu doğal taşın tüm özellikleri bilinmemektedir. Fiziksel ve ruhsal pek çok alandaki etkileri bilinmesine rağmen hala bilinmeyen bazı etkileri bulunur. Doğanın ve insanın enerjisini dengelediğinden dolayı çevresine yalnızca fayda sağlar. Özellikle zeka geliştiren etkisinden dolayı tercih edilmektedir.

Dumortierit taşı, öfke ve stresi yenmekte oldukça etkili bir doğal taştır. Toksik duyguların, ilişkilerin ve enerjilerin kişiye zarar vermesini engelleyerek hayatı daha pozitif yaşamaya yardımcı olur. Bireye yenilenme hissini vermesi sayesinde yaşama zevkini doruklarına kadar ulaştırır. Gergin anlarda taşa temas edildiğinde negatif duyguları uzaklaştırarak kişinin rahatlamasını sağlar.

Özellikle bağımlılıklardan kurtulma konusunda işe yarayan Dumortierit taşı, stres anlarında yaşanan baş ağrılarını geçirir. Sindirim sistemi sorunları üzerinde etkilidir. Bağışıklığı güçlendirme özelliği sayesinde bulaşıcı hastalıklardan veya yaşanma ihtimali olan diğer rahatsızlıklardan korunmayı sağlar. Hali hazırda yaşanan bir hastalığın tedavi sürecini hızlandırarak iyileşmeye yardımcı olur.

Dumortierit Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Dumortierit taşının yaptığı enerji dönüşümleri oldukça güçlüdür. Bu nedenle farklı alanlarda kullanılmaya uygun özellikleri vardır. Yüzyıldan fazla zamandır özellikle alternatif tıpta tercih edilen bir taş olduğu için tedavi edici etkileri yaygın olarak bilinir. Tıp alanında, özellikle çocuk gelişiminde gösterdiği faydalar sayesinde bugünkü popülerliğine ulaşmıştır.

İnsanı rahatlatan, sakinleştiren ve huzurlu hissettiren Dumortierit taşının psikolojik tedavi yöntemlerinde de yer aldığı gözlemlenir. Psikoterapiler esnasında ortamda bulunması, kişinin kendisini daha iyi ifade edebilmesini sağlar. Ayrıca hastalığın iyileşmesi ve tekrar etmemesi açısından önemli faydaları bulunur.

Dumortierit Taşı Ritüeli

Meditasyon ve ritüeller esnasında kullanılması en faydalı olan taşlardan biri Dumortierit taşıdır. Rüya taşı olması sebebiyle bilinçaltında derin bir temizlik yapar. Böylelikle içinde bulunduğu her ritüelde kişiyi yaşadıklarıyla yüzleştirerek bireysel barışıklık ortamı oluşturur. Gelecekte neyin istenip istenmediği konusunda ayırt edebilmeye yardımcı olur.

Dumortierit taşıyla aşk, bilinçaltı temizliği, enerji dengeleme, psişik yetenekleri güçlendirme ritüelleri yapılabilir. Bu ritüeller esnasında mümkünse vücutla temas halinde bulunmalıdır. Eğer ele alınamayacak bir Dumortierit taşı kullanılıyorsa aynı oda içinde bulunması yeterli olacaktır. Temas halinde olması, enerji alışverişinin hızlanmasını sağlayacağı için ritüeller daha hızlı şekilde etki eder.

Dumortierit taşının bulunduğu ritüeller kısa süre içerisinde etki gösterir. Kişi ritüel biter bitmez kendini hafiflemiş ve ferahlamış hisseder. Sıkıntılı düşüncelerin yerini güzel beklentiler alacağı için evrene olumlu mesajlar göndermeye başlar. Bu sayede olmasını istediği olaylar da iyi şekilde sonuçlanır.

Dumortierit Hangi Çakraya Uyumlu?

Çakralar, vücudun farklı bölümlerinde yer alan ve insanı hem psikolojik hem bedensel anlamda iyileştiren önemli enerji noktalarıdır. Dumortierit taşı, tüm vücudun enerjisini temizlediği için her çakranın açılmasında etkilidir. En büyük etkisini kalp çakrası üzerinde gösterdiğinden dolayı bu çakrayla uyum içinde olduğu kabul edilir.

Kalp çakrası, Dumortierit taşının kalbin üzerine yerleştirilmesiyle çalışmasını güçlendirir. Tamamen açıldığı zamanlarda dokunma duyusunda hassasiyetler görülür. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kalp ve damar hastalıklarından korunmayı sağlar. Kan dolaşımından dolayı akciğerle sürekli temas halinde olması sayesinde solunum yolu hastalıklarına karşı da savunma yapar.

Şefkatin merkezi olan kalp çakrası, insanı insan olduğu için sevmeye yardımcı olur. Bu nedenle Dumortierit taşını sürekli kullanan kimseler sevgi dolu bireyler haline gelir. Hataları affetme özelliği kazandıracağı için bireyin önce kendi hatalarını affedebilmesini sağlar. Kalp çakrası açık olan kimseler için şefkatli, iyi, yardımsever, bağışlayıcı, mutlu, özgüvenli ve cesur sıfatlarıyla anılır.

Dumortierit Taşının Uyumlu Burçları

Dumortierit taşı, her insanın üzerinde faydalarını gösterebilen şifalı bir taştır. Neden kullanıldığına ve kimin kullandığına bağlı olmaksızın enerji dönüşümü yapar. Henüz kayaçlardan çıkarılmadığı zamanlarda bile doğanın enerjisini dengelemeye başlar. Bu bakımdan, her burç sahibi için Dumortierit taşının kullanılması uygundur ancak aslan ve oğlak burçlarında etkisini daha iyi gösterir.

Aslan burçları, Dumortierit taşını kullandıklarında daha çok parlayarak çevresindekilerin ilgisini çekmeye başlar. Kendilerine karşı hata yapıldığı veya suç işlendiği durumlarda affetmeyi öğrenirler. Daha sabırlı bireyler haline gelerek yaşadıkları olayların sonunu görecek kadar ilerlerler. Ayrıca bilinçaltında yatan sorunlar için Dumortierit taşının şifalı etkisinden faydalanırlar.

Oğlak burçlarının en bilinen özelliği iradelerinin güçlü olmasıdır ancak zaman zaman bu konuda sorun yaşayabilirler. Dumortierit taşını kullanmaları durumunda iradelerini her an koruyabilir hale gelirler. Bilinçaltında yatan güven sorunlarını çözerek insanlara karşı daha rahat davranmaya başlarlar. Ayrıca Dumortierit taşı sayesinde insanların dürüst olmadıkları konuları fark ederek kendilerini koruyabilme yeteneğine sahip olurlar.

Dumortierit Taşı Faydaları ve Zararları

Doğada kendiliğinden oluşan Dumortierit taşının kullanıcılarına karşı herhangi bir zararı bulunmaz. Bazı zamanlarda enerji yoğunluğu nedeniyle yorulabilirler ve yeterli etki gösteremezler. Ancak bu anlarda enerji bakımı yapılarak ilk günkü kadar iyi çalışabilmesi sağlanır. Her yaş grubuna ve cinsiyete uygun olduğundan dolayı sıklıkla tercih edilmesi gereken taşlardan biridir.

Dumortierit taşının rüyaları iyileştirme, kabusları engelleme, uyku problemlerini bitirme gibi faydaları vardır. Bunun yanında, özgüveni arttırarak haksızlıklara karşı boyun eğmeyi engeller. Bozulmuş ilişkileri daha iyi hale getirerek tüm ikili ilişkilerde kolaylıklar sağlar. Ayrıca bireye motivasyon kaynağı olarak çalışma disiplini oluşturmasında yardımcı olur. Bu sayede her alanda başarıya ulaştıran doğal taşlar arasında yer alır.

İltihap dağıtıcı etkisi olan Dumortierit taşının cilt üzerindeki etkileri de oldukça fazladır. Yara izlerine, akne problemlerine, güneş yanıklarına iyi gelir. Sindirim, dolaşım ve solunum sistemlerinin çalışmasını düzenleyerek ilgili organlarda aksamalar yaşanmasını engeller. Böylelikle oluşabilecek hastalıkların önüne geçerek sağlığın korunmasına yardımcı olur.

Dumortierit taşı hamile kadınların mutlaka kullanması gereken taşlar arasında yer alır. Sahip olduğu zeka geliştirici etkisi sayesinde doğan bebeğin zeki, akıllı ve cesur olmasını sağlar. Çocukluk döneminde düzenli olarak kullanılırsa yetişen bebeklerin akademik hayatlarında parlamasına yardımcı olur. Ayrıca annelerin doğumunu kolaylaştırarak bebeğin sağlıklı şekilde doğmasında etkilidir.

Dumortierit Taşı Evde Nereye Konur?

Dumortierit taşının kullanımı kadar yerleştirilmesi de önemlidir. Özellikle süs eşyası olarak alındığında evlerde ve ofislerde yanlış yere bırakılması enerji alışverişini kısıtlayabilir. Tüm Dumortierit taşları, faydalarının görülebilmesi açısından açık alanlara yerleştirilmelidir. Cam, tahta, bez, dolap veya çekmece içlerine bırakıldığında enerji alışverişi durur.

Genellikle çocuk odalarına yerleştirilen Dumortierit taşı için evin bütün odaları uygundur. Hatta balkon ve bahçelerde bile yer verilmesi mümkündür. Zeka geliştirme özelliğinden faydalanmak için çocuk odalarına yerleştirilmesi, okul çağındaki çocuklar içinse çalışma masalarının üzerine bırakılması daha doğrudur. Ayrıca yetişkinler de konsantrasyon sağlaması amacıyla çalışma masalarında Dumortierit taşı bulundurabilir.

İkili ilişkiler üzerinde oldukça etkili olan Dumortierit, bozulan ilişkilerin onarılmasında oldukça faydalıdır. Araları soğuyan eşlerin veya aile bireylerinin faydalanması açısından yatak odasına, salona, oturma odasına, mutfağa yerleştirilebilir. Gözle görülen bir alanda olması, yapacağı enerji alışverişini arttıracağı için oldukça önemlidir.

doğal taş

Dumortierit Taşı Nerede Satılır?

Doğal taşlardan biri olan Dumortierit, genellikle bijuteri mağazalarının reyonlarında yer alır. Doğal taşların satıldığı dükkanların tamamında yer alabilir. Ayrıca kıyafet mağazalarının aksesuar bölümünde, dekorasyon ürün satan dükkanlardan veya hediyelik eşya mağazalarından ulaşılabilmektedir.

Dumortierit taşı, popüler olarak kullanımına devam edilen bir taştır ancak her yerde bulunması mümkün değildir. Özellikle küçük şehirlerde veya büyükşehirlerin merkeze uzak kısımlarında ulaşılması zordur. Bu nedenle Dumortierit taşı internette bulunan güvenilir web sitelerinden satın alınabilmektedir.

Dumortierit Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Nadir bulunmasına rağmen dayanıklı olması, Dumortierit taşının fiyatlarının çok yüksek olmaması için önemli bir etkendir. Çıkarılması ve işlenmesi diğer taşlara göre daha basit olduğundan Dumortierit taşına çok yüksek fiyatlar biçilmez. Her bütçeye uygun olduğu için dileyen herkes Dumortierit taşına anında sahip olabilir.

Dumortierit taşının fiyatını belirleyen bazı özellikle vardır. Bunların başında taşın rengi, büyüklüğü, nereden alındığı, hangi markaya ait olduğu ve taşla beraber kullanılan materyalin ne olduğu gelir. Her kriter fiyatların artmasına ya da azalmasına sebep olduğu için özel tasarım Dumortierit taşları daha pahalıdır. Ancak bir mücevher sayılmadığı için uygun fiyatlarla sahip olunabilir.

Dumortierit Taşı Bakımı Ve Temizliği

Doğal taşların bakımını yaparken toprak, su, güneş veya ay ışığı gibi tamamen doğal olan maddelere ihtiyaç duyulur. Hem fiziksel hem de enerji boyutunda yapılan bakımlar taşın daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. Etkilerini daha iyi gösterebilmesi açısından çok yoğun kullanıldığı dönemler haftada bir, diğer zamanlarda ayda bir bakım yapılması gerekir.

Toprak ve su, taş bünyesinde bulunan negatif enerjileri uzaklaştırarak Dumortieritin temizlenmesini sağlar. Ancak güneş ışığına tutulması taşın renginin solmasına veya dış görünümünde sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle Dumortierit taşına bakım yaparken ay ışığı altında bekletmek daha doğru olur. Günlük yaşamda da çok sıcak ortamlarda açıkta bırakılmaması, mümkünse serin alanlarda korunması gerekir.

Banyo ederken veya kimyasal maddelerle uğraşırken bu maddelerin Dumortierit taşına temas etmemesi oldukça önemlidir. Her kimyasal, taşın yapısının bozulmasına neden olacağı için sahip olduğu özellikleri kaybetmesine neden olur. Kişinin spor yaptığı zamanlarda da terleyeceğini düşünerek Dumortierit taşını çıkarmasında fayda vardır.

Dumortierit Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Dumortierit taşı psişik yönlerini geliştirmek isteyen kimseler tarafından sıklıkla tercih edilir. Ayrıca astroloji, tarot ve su falıyla ilgilenen kişiler için de kullanılması gereken bir taştır. Sezgileri güçlendirdiği, olayları birleştirmeye yardımcı olduğu ve görülenleri doğru yorumlamayı sağladığı için oldukça faydalıdır. Özellikle bu alanlarda ilgisi olan bireylerin kendilerini belli ederek hızlıca yükselmesini ve keşfedilmesini sağlar.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar