Doğal Taşlar

Dumanlı Kuvars / Smoky Quartz (Rüya Taşı)

07 Eylül 2021

Dumanlı Kuvars Taşı Ne Demek?

Kuvars grubuna ait olan Dumanlı Kuvars taşı, resmi kaynaklarda Smoky Quartz ismiyle geçer. İngilizcede bir diğer ismi Cairngrom olarak kabul edilir. Eski zamanlardan beri farklı alanlarda kullanılabilen Dumanlı Kuvars, içinde duman hapsolmuş gibi bir izlenim yarattığı için bu ismi almıştır. Siyaha rengine yakın olan çeşitlerine morion adı verilir.

Dumanlı Kuvars Taşı Ne Anlama Gelir?

Dumanlı Kuvars, rüyalar üzerinde oldukça büyük etki oluşturan bir doğal taştır. Uyku sorunlarının çözülmesinde, kabusların engellenmesinde ve uyku esnasında huzurun yakalanmasında büyük rol oynar. Ayrıca rüyaların ilahi boyuta ulaşarak anlam kazanmasına yardımcı olur. Böylelikle uyku düzensizliği sebebiyle oluşabilen baş ağrıları, halsizlik, isteksizlik ve yorgunluk gibi durumların oluşmasını engeller.

Dumanlı Kuvars Taşı Oluşumu

Dumanlı Kuvars, diğer kuvars taşlarıyla aynı şekilde oluşur. Milyonlarca yıl önce yaşanan volkanik patlamaların yeryüzüne ulaşarak geçirdiği reaksiyonlarla beraber son halini alır. Diğer doğal taşlardan ayrılmasının nedeni, oluşum esnasında radyasyonun etkisinde kalmasıdır. Taşın çektiği radyasyon zamanla renginin koyulaşmasına neden olacağı için kuvars taşları içinde farklı bir grup oluşturur.

Dumanlı Kuvars Taşı Nerede Çıkar?

Görünümü oldukça mistik duran ve psişik etkileri bulunan Dumanlı Kuvars taşı, son zamanlarda popülaritesi artan bir mineraldir. Bu nedenle dünyanın farklı bölgelerinde yapılan kazı çalışmaları hız kazanmıştır. Türkiye’de de Aydın ilinden Dumanlı Kuvars taşı çıkarılabilmekte, işlenerek satışa sunulabilmektedir.

Dumanlı Kuvars yeryüzünün belirli bir alanında oluşmaz. Başta Amerika ve Avustralya gelse de Madagaskar ve Brezilya’da da hatırı sayılır miktarda rezervleri bulunur. Dünyanın diğer bölgelerine ihraç edilerek bu taşın her insana ulaşabilmesi hedeflenir. Etkilerinden ve özelliklerinden dolayı farklı yaş gruplarında ve cinsiyetlerde kullanılması uygundur.

Dumanlı Kuvars Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dumanlı Kuvars gibi taşları satın alırken dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunların başında, gerçek bir taşın satın alınacağından emin olunmasıdır. Oluşum süreçlerinde yaşanan manyetik etkilerden dolayı enerji değişimi yapabilen Dumanlı Kuvars, sahte alındığında yalnızca süs eşyası görevini yapar. Ancak doğal taşların maddi ve manevi pek çok yararı bulunur.

Doğal taşlar, kendisini kullanan bireylerden direkt olarak etkilenir. Bu nedenle kişinin sevgisine ve kendisini düzenli olarak kullanmasına ihtiyaç duyarlar. Sevilmeyen taşlar bir süre sonra kenara bırakılacağı için etkileri gözlemlenemez. Ayrıca düzenli olarak takılmayan Dumanlı Kuvars aksesuarları da faydalarını yansıtmakta zorlanır.

Dumanlı Kuvars Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Doğal taşlar son zamanlarda popülerliğini arttırarak çok satılmaya başlamıştır. Böylelikle piyasaya gerçekleri kadar sahteleri de düşmüştür. Dumanlı Kuvars taşını almadan önce gerçek mi sahte mi olduğuna bakmak, alışverişi buna göre tamamlamak gerekir. Milyonlarca yılda oluşan Dumanlı Kuvars taşı, gördüğü manyetik etkilerden dolayı enerji alışverişi yaparken sahte taşlar yalnızca süs niyetine kullanılabilir.

Dumanlı Kuvars taşının gerçek veya sahte olduğunu anlamanın pek çok yöntemi vardır. Taşlar hakkında uzman olan kişiler genellikle dokunduklarında veya ışığa tuttuklarında iç kristallerine bakarak taşın doğallığını anlarlar. Normal insanların bunu yapması zor olacağı için en kesin yöntem, taşın bir miktarını kırarak iç ve dış renklerinin uyumuna bakmaktır.

Dumanlı Kuvars taşının bir bölümünü kırmak estetik zevki bozuyor veya eşyayı kullanılamıyor hale getiriyorsa başka yöntemler denenebilir. Bu yöntemlerin başındaysa taşı ateşe tutarak değişimlerini gözlemlemektir. Volkanik olayların sonucunda oluşan Dumanlı Kuvars taşı, ateşe karşı oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle gördüğü sıcak sebebiyle yanma, erime veya soyulma gibi semptomlar göstermez.

Gerçeğe çok yakın imitasyon taşlar da bulunur. Dumanlı Kuvars taşının gerçek olup olmadığına hala karar verilemiyorsa bir uzmana götürülmesinde fayda vardır. Ayrıca sahip olunan Dumanlı Kuvars taşının incelenmesi için üniversitelerin bazı laboratuvarlarından yardım alınabilir. Böylelikle taşa zarar verilmeden gerçekliğini veya sahteliğini öğrenmek mümkün olur.

Dumanlı Kuvars Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Dumanlı Kuvars taşı, sertlik skalasında 7 puana sahiptir. Bu nedenle kolayca kırılan veya darbeler karşısında zedelenen bir taş değildir. Taşın içinde duman hapsedilmiş gibi gri lekelere sahip olduğu için diğer kuvars taşlarından ayrılır. İşlenmesi için özel işçilik istediğinden dolayı çıkarıldığı andan itibaren uzman kişilerin ellerinden geçer.

Dumanlı Kuvars taşının en önemli etkisi rüyalar üzerindedir. Gece boyu kabus görülmesini engellediği gibi görülen rüyaların anlamlı olmasını sağlar. Bilinçaltından kaynaklanan rüyaların yerine daha ilahi olanları gösterir. Bu nedenle kişinin gördüğü rüyaya göre harekete geçmesini sağlar. Yaşamı kolaylaştıran etkilerinden biri de uyumakta zorlanan kişilerde uyku düzeni oluşturmasıdır.

Dumanlı Kuvars taşının insan üzerinde pek çok etkisi bulunur. Bu etkiler psikolojik ve bedensel şifa sağladığı gibi psişik etkileri de güçlendirir. Medyumlar tarafından tercih edilen, ritüel ve meditasyonlarda kullanılabilen doğal taşlardan biridir. Duyguları kontrol etmeyi, daha net kararlar vermeyi, ikilemleri sonlandırmayı sağlar.

Dumanlı Kuvars Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Çok eski zamanlardan beri kullanılan Dumanlı Kuvars taşı, günümüzde en çok aksesuarlarda yer alır. Kadınlar genellikle yüzük, kolye, küpe ve bileklik olarak tercih ederken erkeklere özel olarak üretilen bileklik ve tespihlerde bulunabilir. Her yaş grubuna uygun olan modelleri sayesinde popülerliğini koruyan Dumanlı Kuvars taşı, evlerde de dekorasyon eşyaları olarak yer alabilir.

Doğal taşların ortak özelliklerinden biri insana hem psikolojik hem de bedensel olarak şifa vermeleridir. Bu nedenle Dumanlı Kuvars taşına alternatif tıpta önemli bir yer verilir. Hastalıkları tedavi edebildiği gibi uygulanan diğer tedavi yöntemlerinin etkisini arttırır. Kişinin tam bir iyileşme yaşayarak hayatına sağlıklı şekilde devam edebilmesini sağlar. Uzun süre kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok hastalığa yakalanılmasını engeller.

Meditasyonlar ve ritüellerde de Dumanlı Kuvars taşı yer alabilmektedir. Kişinin negatif enerjilerden arınmasını sağlayan diğer aktivitelerde de bulunabilir. Bu esnada kişiye temas ediyor olması etkisini daha iyi gösterebilmesine yardımcı olur. Ancak açık havada bile olsa içinde bulunduğu ortamın enerji temizliğini yapmakla görevlidir.

doğal taşlar

Dumanlı Kuvars Taşı Ritüeli

Dumanlı Kuvars taşı ritüel ve meditasyonlarda yer alabilen doğal taşlardan biridir. Yapılan ritüel hangi alanda olursa olsun olumlu etki gösterebilse de daha çok enerji dengeleme, rüya ve bilinçaltı, şifa, ikili ilişkilerle ilgili olan konularda kullanılır. Kişiyi negatif enerjilerden arındıran Dumanlı Kuvars sayesinde yapılan ritüellerin etkisi daha hızlı biçimde gözlemlenir.

Ritüel esnasında Dumanlı Kuvars taşından yardım almak kişinin kendini dengelemesini sağlar. Zihni dinginleştirdiğinden dolayı isteklere hangi yollarla ulaşılabileceğini gösterir. Akıl ve kalp arasında yaşanan ikilemlerin sonlanmasını sağlarken geçmişten gelen travmaların atlatılmasında yardımcı olur. Özellikle insanın kendisiyle barışması konusunda etki göstererek yaşamdan zevk aldırır.

Bilinçaltı ve rüya ritüelleri, Dumanlı Kuvars taşının en iyi etki gösterdiği ritüellerdir. Rüya taşı ismiyle anıldığından dolayı zihinsel konuların iyileştirilmesinde oldukça faydalıdır. Bilinçaltında yatan sorunların açığa çıkmasını sağlayarak bireyi kendisiyle yüzleştirir. Böylelikle aşılamayan ve olumsuz enerji getiren konuların sorun haline gelmesini engeller.

Dumanlı Kuvars Hangi Çakraya Uyumlu?

Doğanın bir parçası olan Dumanlı Kuvars taşı, dünya üzerindeki enerjileri dengelemek için vardır. Bu nedenle kötü enerjiyi kendisine çekerek ortamın enerji temizliğini yapmış olur. Özellikle kişisel kullanımlarda çok fayda gösterebilmesi de çakralar sayesindedir. Vücutta bulunan enerji kanallarını açtığı için dolaylı yoldan tüm çakraların açılmasını sağlar ancak en büyük etkisi kök çakra ve alt karın çakra üzerindedir.

Kök çakra, kişinin temellerini esas alan bir çakradır. Vücutta kuyruksokumu bölgesinde yer aldığı için bu ismi almıştır. Dumanlı Kuvars taşı sayesinde daha iyi çalışabilen bu çakranın en büyük etkisi kişiye güven vermesidir. İnsanlara ve maddelere bağımlı olmayı engelleyerek hayatla tek başına mücadele edebilme gücü verir. Cesaret duygusunu güçlendirerek bireyin kendinden emin adımlar atmasını sağlar.

Dumanlı Kuvars taşı sayesinde açılabilen alt karın çakrası, kök çakranın hemen üzerinde bulunur. Alt karın çakrasının en önemli özelliği doğurganlığı ve cinselliği düzenleyerek bu konularda yaşanabilecek hastalıkları önlemesidir. Ayrıca duyguların daha gerçekçi şekilde yaşanmasını, yaşamın her alanından zevk alınmasını sağlar. Dünyanın nimetlerinden zevk alabilmek de alt karın çakrası sayesinde mümkündür.

Dumanlı Kuvars Taşının Uyumlu Burçları

Dumanlı Kuvars taşı, kendisini kullanan her insana güçlü şekilde etki eder. Ayrıca bulunduğu ortamdaki bireylerin de duygu durumlarını düzenleme yeteneği vardır. Bu nedenle tüm burçlar üzerinde etkili olan doğal taşlardan biridir. Ancak oğlak ve balık burçlarını taşıyan kimselerin kullanması halinde Dumanlı Kuvars taşının faydaları daha net biçimde görülür.

Oğlak burcu sahipleri Dumanlı Kuvars taşını hayatlarının bir parçası haline getirirse güven sorunlarını çözebilirler. Hangi insanla dost hangi insanla düşman olduklarını tek bakışta anlayacak şekilde sezgilerini güçlendirirler. Bu esnada çalışma hayatlarında yükselmeler, terfi almalar, yarışma kazanmalar gibi başarı getiren işlerde bulunarak Dumanlı Kuvars taşının etkisini hissederler.

Balık burçları hassas ve kırılgan olarak bilinen bir burçtur. Dumanlı Kuvars taşı kullanmaları sayesinde burç sahiplerinin manevi anlamda dayanıklılıkları artar. Empati duyguları gelişeceği için hayatla kendilerine hata yapan kimseleri bile affedecek kadar barışık olurlar. Ayrıca Dumanlı Kuvars taşı sayesinde yaratıcılıklarını geliştirerek sanatsal faaliyetlerde başarı elde edebilirler.

Dumanlı Kuvars Taşı Faydaları ve Zararları

Antik çağlardan belli kullanımına devam edilen Dumanlı Kuvars taşının bilinen pek çok faydası bulunur. Bu faydalar bedensel ve psikolojik olmak üzere iki ayrılır. Bedensel faydalar kişinin sağlığını koruması veya yeniden kazanması üzerine etkili olurken, psikolojik faydalar ruh halinin iyileştirilmesini amaçlar. Böylelikle Dumanlı Kuvars taşı, kişinin her anlamda iyi hissetmesine yardımcı olur.

Dumanlı Kuvars taşı, iskelet sisteminde oldukça etkilidir. Bu nedenle bir ağrı kesici görevi görerek eklem ve kemik ağrılarına iyi gelir. Kaslara kramp girmesini, sinir sıkışmalarını, el ve ayaklarla ilgili olan rahatsızlıkları engeller. Tiroit bezlerinin çalışmasını düzenleyerek metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Ayrıca radyasyondan korunmaya yardımcı olan doğal taşlardan biridir.

Dumanlı kuvars taşı bireyin stresli olduğu dönemlerde bir sakinleştirici görevi görür. Bu nedenle zor zamanların kolayca atlatılmasını, negatif enerjinin vücuttan uzaklaşmasını ve bireyin sakinleşmesini sağlar. İletişim bozukluklarını düzelterek kişinin kendini daha iyi ifade edebilmesine olanak sağlar. Yeni deneyimler için gereken cesareti verirken hayattan alınan zevki arttırır.

Doğanın bir mucizesi olarak kabul edilen Dumanlı Kuvars taşı, güçlü bir enerji akışı yaşanmasını sağlar. Bu nedenle pek çok faydası bulunsa da herhangi bir zararı yoktur. Yalnızca bakımının yapılmadığı durumlarda yeterli düzeyde etki gösteremeyeceği için dikkatli olunması gerekir. Yeterli özen gösterilerek kullanıldığında zarar verdiği bir konuyla karşılaşmak mümkün değildir.

Dumanlı Kuvars Taşı Evde Nereye Konur?

Alınan Dumanlı Kuvars taşlarının nereye konması gerektiği oldukça önemli bir konudur. Genellikle aksesuar olarak tercih edilen bu doğal taş, evlerde süs eşyası olarak da kullanılabilir. Böyle zamanlarda taşın mutlaka görünür bir alana bırakılması, enerji akışını bozmaması için kutuların içine konulmaması gerekir.

Dumanlı Kuvars, pek çok alanda etki eden faydalı bir doğal taştır. Bu nedenle hangi sebepten dolayı kullanılıyorsa, o sebebe bağlı olarak yerleştirilmesi gerekir. Uyku düzenini yakalamak ve rüyalarını iyileştirmek isteyen kimseler yatak odalarına bırakabilirler. Yetişkinler gibi çocukların yatak odalarında da Dumanlı Kuvars kullanılması mümkündür.

Şifa, ikili ilişkileri güçlendirmek, şans, bereket veya para konularında kullanılan Dumanlı Kuvars için en uygun oda, sürekli kullanılan odalardır. Tüm aileye etki etmesi istendiği için mutfak, oturma odası veya salonlarda yerini alabilir. Konsantrasyon ve başarı için kullanılıyorsa kütüphanelere veya evlerde bulunan çalışma masalarına yerleştirilmeleri uygundur.

doğal taş

Dumanlı Kuvars Taşı Nerede Satılır?

Dumanlı Kuvars, koyu renkleri sebebiyle sürekli tercih edilen ve popülerliğini koruyan taşlardan biridir. Bu nedenle Dumanlı Kuvars taşına ulaşmak zor değildir. Mağaza içlerinde yer alan aksesuar bölümlerinde, hediyelik eşya dükkanlarında veya bazı dini motiflerin satıldığı mağazalarda satılması mümkündür.

Dumanlı Kuvars taşı, farklı çeşit ve modelleriyle mağazaların internet siteleri üzerinden de satın alınabilmektedir. Özellikle güvenilir internet sayfalarından yapılacak alışverişlerde taşların sahte gelmesi gibi olumsuz durumlar yaşanmaz. Üstelik çeşit çokluğu nedeniyle kişiye en uygun gelen model internetten sipariş edilebilir.

Dumanlı Kuvars Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Dünyanın birçok bölgesinden çıkarılabilen Dumanlı Kuvars taşı, mücevher veya nadir kabul edilen bir doğal taş değildir. Bu nedenle fiyatları her bütçeye uygun olacak şekilde belirlenir. Taşın büyüklüğü, aksesuarın şekli, taşla birlikte kullanılan materyallerse fiyatları arttırabilir. Ayrıca hangi markadan satın alındığı, taşın rengi veya çıkarıldığı bölge de fiyatlar üzerinde değişikliklere sebep olabilmektedir.

Dumanlı Kuvars Taşı Bakımı Ve Temizliği

Doğal taşların bu kadar etkili olmasının sebebi düzenli olarak bakımının ve temizliğinin yapılmasıdır. Kötü enerjileri içine çeken Dumanlı Kuvars, bakımı yapılmadığı zaman yorulur. Bu nedenle eskisi kadar iyi ve hızlı etki gösteremeyerek kişinin zorlanmasına neden olabilir. Ortalama yarım saat süren bakımlar sayesinde ilk alındığı günkü gibi çalışmaya devam eder.

Dumanlı Kuvars taşı oldukça doğal bir taştır, bakımı da doğal maddelerden yardım alınarak yapılmalıdır. Yapısı sert ve dayanıklı olduğu için genellikle yarım saat toprağa gömülmesi kendini temizlemesini sağlar. Toprağın negatif enerjileri çekmesinden ötürü tamamen nötr halde çıkarak çalışmaya başlar. Toprağa gömülme şansı yoksa, güneş ışığı alacak şekilde yüzeyde bekletilmesi de uygundur.

Dumanlı Kuvars taşını temizlemenin başka yolları da vardır. Bunlardan ilki, akan bir su kaynağının altında taşı bekleterek suyun enerjileri götürmesini sağlamaktır. Suyun bulunmadığı ortamlarda Ametist taşından veya adaçayı tütsüsünden yardım alınabilir. En etkili bakım yol toprağa gömülmesi olduğu için bakım yaparken öncelik toprağa verilmelidir.

Dumanlı Kuvars Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Dumanlı Kuvars taşı kanser tedavilerinde kullanılabilen taşlardan biridir. Radyasyonu kendisine çektiğinden dolayı uyku esnasında bireyin yatağının çok yakınında bulunmamalıdır. Odanın içinde bulunması, taş tamamen doğal olduğu için herhangi bir sorun oluşturmaz. Çok güçlü enerji dönüşümü yapan kristaller arasında bulunması sebebiyle kullanırken enerji bakımı yapmaya dikkat edilmelidir.

Rüya taşı olarak bilinen Dumanlı Kuvars, kişinin bilinçaltını ve rüyalarını temizlemekte oldukça etkilidir. Sizler de Dumanlı Kuvars Doğal Taş Bileklik alarak travmalarınızdan, yaşadığınız zorluklardan, kabuslardan ve bilinçaltınızda yatan korkularınızdan kolayca kurtulabilirsiniz.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar