Doğal Taşlar

Doğal Taşlar Ne Zaman ve Nasıl Temizlenmelidir?

13 Ocak 2021

 

Doğal ve şifalı taşlar; düşüncelerimizden, hislerimizden, çevremizdeki insanlardan ve etrafımızdan her türlü enerjiyi alırlar. Bazen bu enerjiler, niyetimiz ve taşın amacı ile uyumlu değildir. Hatta, bu enerji negatif olabilir ve taşın tıkanmasına neden olarak özelliklerini zayıflatabilir.

Doğal taş enerji temizleme yöntemleri, orada olmaması gereken şeyleri temizler ve taşın dengesini optimum seviyede çalışmaya geri getirir. Doğal taşlar, şifalandırmada çok etkilidir. Enerji alanınızdaki negatif enerjileri, dengesizlikleri ve psişik saldırıları alıp sizin adınıza temizleyebilir. Bununla birlikte, zaman zaman temizlenmeleri gerekir. Tıpkı bir banyodan sonra kendinizi daha iyi hissetmeniz gibi, doğal taşların da temizlenmeye ve arınmaya ihtiyacı vardır.

Kişisel tercihinize uygun bir doğal taş temizleme yöntemi seçebilirsiniz. Ve farklı temizleme rutinleri deneyerek, sizin için en iyi olanı bulabilirsiniz. Doğal taş enerji temizleme ritüelinizi de size özel yaparak, bu deneyimin tadını çıkarın. Şifa sürecinde, taşları üzerinde toplanan enerjilerden arındırdığınızdan ve onlara niyetinizi belirttiğinizden emin olun.

Doğal Taşlar Ne Zaman Temizlenmelidir?

Düzenli aralıklarla taşları temizlemek, her zaman işe yarayacaktır. Nadiren temizlendiklerinde ya da hiç temizlenmediklerinde, birçok insan problemlerle karşılaşır. Aşağıda, doğal taşları temizleme yöntemlerinden faydalanmanız için 6 nedeni sıraladık:

 1. Yeni bir taş aldığınızda

Satın aldığınız, bulduğunuz ya da size verilen yeni bir taş varsa, her zaman en kısa sürede temizlemenizi öneririz. Bu ilk temizlemeden önce onları kullanmayın.

 1. Daha önce temizlemediyseniz

Bunu herhangi bir nedenle yapmadıysanız ya da bilmiyorduysanız, endişelenmeyin. Şimdi başlayın. Bu, hiç olmamasından daha iyidir.

 1. Şifa tedavisinde kullandıktan sonra

Taşları vücudunuzun bölümlerine yerleştirdikten, taşlarla görselleştirme yaptıktan ya da meditasyon yaptıktan sonra, doğal taş temizliği yapmayı unutmayın.

 1. Çakralara yerleştirdikten sonra

Çakra dengeleme için taşlarla çalışıyor olabilirsiniz. Bir ya da birden fazla taş ile çalışıyor olun, taşlarınızı mutlaka temizleyin.

 1. Başkası ona dokunduğunda

Bu şekilde, kolayca enerji aktarılır ancak endişelenecek bir şey olmayabilir. Her ihtimale karşı, onları temizlemek daha iyidir.

 1. Temizlenmeye ihtiyacı olduğunu hissettiğinizde

Enerjiyi hissetme yeteneğinizi asla göz ardı etmeyin. Normalden daha erken temizlenmesi gerektiğini düşünüyorsanız, o zaman temizleyin.

Doğal Taşları Su İle Temizleme

Su, insanlar için harika bir temizleyici olsa da, hassas taşlara zarar verebileceğinden, doğal taşı su ile temizleme konusunda dikkatli olmalısınız. Su, cilalı taşlarda iyi bir sonuç verir. Sert ya da daha hassas taşlar için, taşı ay ışığı ile temizleme ya da duman gibi yöntemleri tercih edin.

Doğal taşı su ile temizleme yöntemi; taşları bir kase temiz suya daldırmak ya da akan suyun altında bir süre bekletmektir. Her şekilde, çözünmüş tuz, taşın çatlaklarına nüfuz edebilir ve sonunda taşı zayıflatabilir. Ayrıca, taşın parlaklığını alabileceği için doğal taşları tuzlu suda bekletme yöntemini kullanmayın.

Doğal Taşları Ay Işığında Temizleme

Doğal taşları ay ışığında temizleme yönteminde, taşınız yumuşak ay ışığı dışında herhangi bir şeyle temas etmediği için, sert bir doğal taşı temizlemenin tercih edilen ve güvenli bir yoludur. Dolunay gibi ay döngüleri sırasında, onları temizlemek için yeterli ay ışığının olduğu 9 günlük bir süre vardır.

Bununla birlikte, ruhsal enerjileri çağırma çalışmaları yapıyorsanız, ayın herhangi bir aşamasını kullanmanız mümkündür. Taşınızı dışarıda, birkaç saat ay ışında bekletin. Bunu yaparken, yağan çiyin onları ıslatmadığından emin olun. Sabah olduğunda, taşınız işine geri dönmek için hazır olacaktır.

Güneş Işığı ile Doğal Taş Temizleme

Güneş ışığı, güçlü bir doğal taş temizleyicidir. Ancak, yalnızca belirli türde taşlar içindir:

 • Ametrin
 • Aventurin
 • Apatit
 • Ametist
 • Akuamarin
 • Sitrin
 • Kalsit
 • Selestit
 • Künzit
 • Safir
 • Florit
 • Gül kuvars taşları, güneş ışığına sürekli maruz kaldığında solabilir.

Güvende olmaları için, bu taşları birkaç dakikadan daha uzun süre güneş ışığı altında bırakmayın. Ayrıca, kristal kuvarsın doğrudan güneş ışığında ısınabileceğiniz ve tahta gibi yanıcı bir malzeme üzerinde olduğunda yangın başlatabileceği yerlerde güneş ışınlarını arttırabileceğini unutmayın.

Bunun dışında, doğal taş enerji temizleme için güneş ışığı harika bir temizleyicidir. Ancak, tıpkı cildiniz gibi, fazlası taşta güneş yanıklarına neden olabilir.

Doğa Enerjisi İle Taş Temizliği

Doğal taşlar; bir ağacın dalında, bir şelalenin kenarında otururken ya da sadece temiz havayı ziyaret etmekten hoşlanırlar. Onları çok fazla güneşten, rutubetli ortamlardan ya da düşme hasarından koruyun.

Doğayla iç içe olmaktan hoşlanıyorsanız, taşınız da sevecektir. Ve bazen, evinizin bahçesi de mükemmel bir yer olacaktır. Bazı insanlar, doğal taş temizleme için toprağa gömmeyi sevse de, bunu dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Taşınızı kuru tutmalı ve kaybetmemek için gömdüğünüz yeri işaretlemenizi öneririz.

Kozmik Enerji ile Doğal Taş Temizleme

Bu, az bilinen ama doğal taş temizleme için en güçlü yöntemlerden biridir. Gezegenler, yıldızlar, galaksiler, kuyruklu yıldızlar ve diğer gök cisimlerin enerjisi insanları etkiler. Bu nedenle, taşlara yeni bir hayat getirmek için geceleri gökyüzünden yararlanabilirsiniz.

Doğal Taşlar ile Taş Temizleme

Kendi kendini temizleyen doğal taşlar arasında en güçlü olanlar, kristal kuvars ve selenit taşlarıdır. Bu taşların temizlenmeye ihtiyaçları yoktur. Tazelenmesi gereken taşlar için de bir temizleme seçeneği sunabilirler.

Taşınızı, kuvars ya da selenit taşının üzerine ya da hemen yanına yerleştirin. Böylece, bir şekilde temas etmelerini sağlamış olursunuz. Taşlar, bir gece boyunca birlikte bırakın. Bu yöntem, havanın dış temizliğe izin vermediği durumlar için idealdir.

Tütsü ile Doğal Taş Temizliği

Birçok insan şifalı bitkiler ya da tütsüleme ile doğal taş temizliği yapmayı tercih eder. Hava durumuna ya da günün hangi saatinde olduğuna bakılmaksızın, tütsüleme ile doğal taş enerji temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Harika kokar ve mekanda kutsal bir hava oluşturur. Biraz planlama ve pratik gerektirir. Bu nedenle, düşünceli bir şekilde yapmak için daha fazla zamanınız olduğunda, bunu bir ritüel olarak yapın.

Evde yangın alarmı varsa, pençeleri açtığınızdan emin olun. Adaçayı yaktıktan sonra, yeterince yanana kadar alev almasına izin verir. Çıkan dumanı, niyetinize uygun bir araç olarak görselleştirin. Herhangi bir negatif enerji temizliği yapmak istiyorsanız, bu enerjinin dumanla birlikte buharlaştığını görün. Ritüele, dualarınızı da dahil edebilirsiniz.

Dolunayda Doğal Taş Temizleme

Doğal taş enerji temizleme için tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri de, bunu dolunayda gerçekleştirmektir. Bu yöntem, taşı doğrudan dolunay ışığında bırakmayı içerir. Dolunayda doğal taş temizleme işlemini; bir ay takvimi kullanarak yapabilir, böylece bir sonraki dolunayın ne zaman olacağını kolayca öğrenebilirsiniz. Taşınızı akşam olduğunda, yüksek enerjili ay ışığında gece boyunca temizlenip şarj olması için dışarıda bırakabilirsiniz. Dolunayda taş temizleme, herhangi bir dolunayda yapılabilir.

Yukarıda, doğal taş temizleme yöntemlerinden bahsettik. Su, dolunay, tuzlu su, toprak ya da kristaller ile gerçekleştirebileceğiniz bu temizleme işlemi, taşınızın enerji alanında biriken negatif enerjileri gidererek daha yüksek amacına odaklanmasına yardımcı olacaktır…

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar