Doğal Taşlar

Diopsit Doğal Taşın Faydaları ve yararları nelerdir?

24 Ekim 2020

Diopsit Taşı

Piroksen mineral grubuna ait bir kalsiyum magnezyum silikat olan diopsit taşı, magmatik kayaçlarda kaya oluşturan bir mineraldir. Ayrıca, meteorlarda da bulunabilir. Krom açısından zengin bir mücevher çeşidi de dahil olmak üzere, birkaç çeşidi vardır.

En önemli kaynakları; Rusya, Almanya, Brezilya, Finlandiya, Güney Afrika, Madagaskar, Amerika ve Sri Lanka’da bulunur. Kristal şekli nedeniyle, “çift görünüm” anlamına gelen Yunanca bir sözcükten gelmektedir. Gözlerinizi bu değerli taşa ilk kez attığınızda; yoğun orman yeşili rengi, fantastik ışıltısı ve diğer birçok yeşil değerli taşı kıskandıran berraklığı ile ona biraz daha yakından bakmak isteyebilirsiniz. Belki de, hak ettiği popülerliği kazanmasına engel olan ismidir.

Bu yazıda, diposit taşının anlamı, özellikleri, faydaları, burçlarla olan ilişkisi ve hakkında bilmeniz gerekenleri derledik. Diopsit taşı hakkında daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Diopsit Taşı Anlamı ve Tarihi

Diopsit sözcüğü; “vizyon” ve “iki” anlamına gelen Yunanca “opsis” ve “di” sözcüklerinden gelmektedir. Bir görselleştirme olarak görülen bu taş, eski insanların iyi rüyaları teşvik etmek için alnına yerleştirdikleri bilinmektedir. Bazı kültürlerde, hayat ağacından geldiğine de inanılmaktadır. Birçok kültürde, ölen kişilerin hayatlarının yenilenmesini sağlamak için onlarla birlikte gömüldü.

Diopsit taşı, aslında uzun zamandır ortalıktaydı. Ancak, resmi olarak keşfedilişi 1988 yılında oldu. Başlangıçta, Doğu Sibirya ve Rusya’dan temin edildi. Tortuları, dünyanın başka yerlerinde de bulundu. Günümüzde, önemli bir tedarikçi olarak Pakistan da gösterilmektedir. Satın alınabilirliği ve zümrüt gibi daha pahalı mücevherlere çarpıcı benzerliği nedeniyle, mücevherler için de popülerlik kazanmaktadır.

Diopsit Taşı Özellikleri

Yeşil, sarı, kahverengi gibi çeşitli renklerde, doğal olarak oluşan monoklinik bir piroksen mineralidir. Yeşil, en yaygın bulunan rengidir. Güzel yeşil tonunu, krom mineralinden almaktadır. Bu nedenle, “krom diopsit” olarak da anılmaktadır.

Krom bakımından zengin olan diopsit; kişiye yüksek bir görsel netlik şansı sağlamaktadır. Görünüşü, yarı saydam ile saydam arasında değişmektedir. En değerli versiyonları, derin bir orman yeşili rengindedir. Elde edilmesi zor olmasa da, 2 karat üzerindeki yeşil versiyonları oldukça nadirdir. Çünkü, taş ne kadar büyükse rengi o kadar koyu olur. Hatta, siyah gibi bile görünebilir.

 • Mineral Bilgileri: Kalsiyum Magnezyum Silikat
 • Renk: Yeşil, sarı, kahverengi, siyah ve renksiz
 • Sertlik: Mohs değerine göre 5-6
 • Özgül Ağırlık:22 - 3.38
 • Kırılma İndeksi:664 - 1.730

Genel olarak, 2-3 karattan daha düşük olan diopsit taşları, görünümünü bozacak kalıntılar olmaksızın muhteşem bir netliğe sahiptir.

Diopsit Taşı Faydaları

Fiziksel Sağlık ve Şifa Özellikleri

 • Ameliyat ve ağır hastalıklarda iyileşmeyi kolaylaştırır.
 • Hücresel hafızayı, fiziksel zayıflığı, hormon dengesi, asit- alkali dengesini destekler.
 • İltihaplanma, kas ağrıları ve spazm, stres, böbrekler ve kalp için faydalıdır.
 • Dolaşım sistemini iyileştirir, vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Kan dolaşımını iyileştirir, yüksek tansiyonu düşürebilir.
 • Ateş ve sancıların etkisini azaltır.

Genel iyileşme için de harika bir taştır. Özellikle, ameliyat sonrası veya fiziksel travmanın iyileşmesi gibi yenilenmeye ihtiyaç duyulan yerlerde fiziksel iyileşme üzerinde çalışır. Ayrıca, amfizem ve astıma da yardımcı olabilir.

Duygusal Sağlık İçin Faydaları

 • Güvenin değerini öğretir. Nazikçe ilk hamleyi yapmaya iterek geçmişte sizi inciten şeylerle uzlaşmanıza yardımcı olur.
 • Hayatın problemleri tarafından aşırı yüklenmiş veya bunalmış hissediyorsanız, size hayatı takdir ve neşe ile nasıl yaşayacağınızı öğretir.
 • Gerçek düşünceleri, duyguları ve hisleri hissetme yeteneğini geliştirir.
 • Başkalarının ve kendinizin acı çekmesine şefkat göstererek başkalarına kalp ve zihni açar.
 • Hayvanlar, küçük çocuklar ve yaşlılar için sakinleştiricidir.
 • Duyguları ifade etmede yanlış bir şey olmadığını gösterdiği için faydalıdır.
 • Şefkat duygularını arttırır.

Dünyayla paylaşacak hediyelerinizin olduğunu anlamanıza ve onları bulmanıza yardımcı olur.

Zihinsel Sağlık İçin Faydaları

Diopsit taşı, akademik çalışmalar için faydalıdır. Zihinsel boyuttaki diğer faydaları:

 • Sizi yeni planlara ve fikirlere açar.
 • Dış veya koşullar nedeniyle, aniden yazıları bloke olan yazarlara yardımcı olur.
 • Mantık ve anlayış getiren durumların ve duyguların analizine de yardımcı olabilir.
 • Sevgi, bağlılık ve iç kalp ile ilgili bir taştır.
 • Temizleyici gözyaşları getirerek, travmanın iyileştirilmesine yardımcı olduğu söylenir.
 • Daha yüksek sezgi getirir.
 • Sezgileri onurlandırmanıza ve onun talimatlarını takip etmenize yardımcı olur.
 • Gerçek duygu, düşünce ve hisleri onurlandırmanızı sağlar.

Aynı zamanda, başkaları ve kendinizin çektiği acılar için şefkati arttırarak kalp ve zihni açmaktadır.

Diopsit Taşı Bakımı Temizliği

Zümrüt gibi daha pahalı değerli taşlara iyi bir alternatif olsa da, o kadar dayanıklı olmayabilir. Kırılgan bir yapıya sahip olduğundan, keskin bir darbe almasına neden olabilecek aktivitelerden önce çıkarılması en iyisidir.

Potansiyel olarak, kimyasallar ters etkilere neden olabileceğinden; özellikle çamaşır suyu gibi ev temizleyicileri kullanılmamalıdır. Ayrıca, buharlı temizleyiciler de kullanılmamalıdır. Diopsit taşı temizliği için en iyi yöntem; ılık su ve yumuşak bir bez kullanmaktır. Üzerindeki kirleri temizlemek için yumuşak bir bez kullanın. Diopsit taşı kolye ve bileklik gibi takılarınız varsa, yüzeyini çizebilecek malzemelerden uzakta, yumuşak bir torbada saklamak en iyisidir.

Diopsit Taşı Nasıl Kullanılır?

Parlak yeşil rengi ile diopsit, harika görünen bir taştır. Tek hayal kırıklığı, sertlik değerinin 5-6 arasında olmasıdır. Bu sertlik değeri; diopsit taşı kolye ve küpeler için gerçek bir sorun olmasa da; takıldığında kolaylıkla darbe alabilen diopsit taşı bileklik ve yüzükler için sorun olabilir. Bu nedenle, bu değerli taşın faydalarından cilt teması yoluyla maksimum şekilde yararlanmak istiyorsanız, tercihinizi diopsit taşı kolye ve yüzüklerden yana kullanmanızı öneririz. Ayrıca, dua sırasında diopsit taşı tesbih kullanmak ya da meditasyon yaparken elinizin arasında bir parça diopsit taşı tutmak da faydalı olacaktır.

Gerçek Diopsit Taşı Nasıl Anlaşılır?

Burada en iyi yaklaşım, bu değerli taşı saygın bir satıcıdan sertifikalı olarak satın almaktır. İnternette harika bir değerli taş bulmak her zaman mümkün değildir!

Pahalı bir değerli taş olmadığından, sahte diopsit taşı oluşturmak için çok fazla girişimde bulunulmamıştır. Diğer yandan, bazı taşlar sahte bir diopsit olarak kullanılabilir. Burada bilinmesi gereken; diopsit taşı oldukça yumuşaktır. Yumuşaklığı, alışveriş sırasında size bir ipucu verebilir.

 

Doğal taşlar hakında daha fazla bilgi edinmek için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Doğal taş satın almak için Tıklayınız

 

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar