Çakra Dengeleme ve Olumlamalar

Şifa nedir? Bedeni mi yoksa zihni mi şifalandırmak gerekir? Beden zihnin şifasını yansıtır mı? Çakralar dengede olduğunda; ruh, beden ve zihin arasında bir denge olur. Kişinin öz saygısı gelişmiş, iletişimi kuvvetli, kendini ifade etmesi ve çevresi ile ilişkisi de daha güçlü olur.

Gerçek ruhsal şifa bir algı değişikliğidir. Ancak, birçok yönden yardımcı olmak için yönlendirmeler yapabilirsiniz. Hazır olduğunuzda, mantralar çakra dengeleme ve çakraları hizalamanıza izin verecektir. Çakra dengeleme olumlamaları, sevgiyi yayarak zihnin şifası için kişiye bir rahatlık sunar.

Çakra Dengeleme Neden Önemlidir?

Biz insanlar, tekrarlayan varlıklarız. Çocukken aynı hikayeleri dinleyerek öğreniriz. Öğrencilik hayatımızda gerçekleri tekrar tekrar okuyarak öğreniriz. Yetişkin olduğumuzda da, alışkanlıkla aynı hikayeleri defalarca tekrarlarız. Günlerimiz hep aynı geçer ve aynı cümleleri sürekli kafamızda tekrarlarız.

Bununla birlikte, olumsuz bir hikayeyi tekrar etmek de kendi kendine gerçekleşen bir kehanet yaratabilir. Geçtiğimiz yıl sizi kahreden o zamana odaklanın. O, siz fark etmeden tekrar olur. Daha önce mahvolduğunuz başka bir olaya odaklanın. Benzer olduklarını göreceksiniz. Çünkü, bu bir kalıptır. Her zaman mahvolan sizsiniz. Ancak, bu şekilde olmak zorunda değil!

Çakra dengeleme olumlamaları ile meditasyon yapmak, özünde kendi kendine hipnoz yöntemidir. Örneğin; Om mantrası, herhangi bir yargılama olmaksızın var olan her şeyi kabul eden geleneksel bir olumlamadır.  

Kendi kendine hipnoz için bir başka yöntem de, 7 temel çakrayı dengelemeye odaklanmaktır. Enerjinizi hizalamaya yardımcı olmak için, aşağıda sizler için listelediğimiz çakra dengeleme olumlamalarını kullanabilirsiniz. Her olumlamayı tek başına ya da arka arkaya tekrarlayarak kullanabilirsiniz. Bunu düzenli hale getirirken; ruhunuzu, bedeninizi ve zihninizi nasıl etkilediğini gözlemlemeyi de unutmayın.

Kök Çakra Olumlaması

“Ben güçlü, istikrarlı ve huzur içindeyim”

 • Dünya ile bağlantınızı hissetmek için ya ayaklarınız ya da kalçalarınızı yere sıkıca yerleştirerek oturun.
 • Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın.
 • Ayaklarınızla yere sağlam basarak yürüyün.
 • Omurganızın dibinde kırmızı bir küre olduğunu düşünün.
 • Kök çakra olumlamasını tekrarlarken, omurganızın kaymasının temelindeki enerjiyi hissedin.

Sakral Çakra Olumlaması

“Benden yaratıcılık akıyor”

 • Yaratıcılığın merkezi olan alt karın bölgesinde, parlayan turuncu bir top olduğunu hayal edin.
 • Sanatsal yetenekleriniz olduğuna inansanız da inanmasanız da, kendinizi yaratıcılığa açabileceğinizi kabul edin.
 • Bunu yapmak, hayatınızda pek çok yönü geliştirebilir.
 • Olumlamayı tekrarlarken, alt karın bölgenizdeki enerji akışını hissetmeye çalışın.

Solar Pleksus Çakra Olumlaması

Bu çakra dengesiz olduğunda; kendinizi bir ilişkiye ya da fikre tutunmuş, alışılmış duygu kalıpları ve hikayelerde kaybolmuş hissedersiniz. Bu mantranın bize hatırlattığı gibi, bazen bırakmak en iyi çözümdür.

"Bazen bırakmak, en güçlendirici seçimdir."

 • Göbek deliğinin, güç merkezinin hemen üzerinde altın renkli bir küre döndüğünü hayal edin.
 • Kavradığınız her şeyi onurlandırın. Çünkü, hayatınızda bir amaca hizmet etti.
 • Şimdi, bununla ilgili tüm hikayelerin uçup gitmesine izin verin ve kendinizi güçlendirin.
 • Bu güçlenme hissini içinize çekerek, karın bölgenizdeki enerji akışını hissedin.

Kalp Çakra Olumlaması

Kalp çakrası; sevgi, verme ve affetme merkezidir. Vermenin almaktan daha iyi olduğunu öğretir.

“Vermek, almaktır”

 • Göğüs kafesinizde yeşil bir küre olduğunu hayal edin.
 • Belki, bir ağacın yanında durup nefes alıp verebilirsiniz. Bu şekilde, hem verme hem de almanın gerekli olduğu bir alışverişe katılırsınız.
 • Nefes alarak ağacın filtrelediği temiz havayı alırsınız. Aynı ağaca, gelişmesi için ihtiyaç duyduğu karbondioksiti verirsiniz.
 • Nefes alın ve olumlamayı tekrarlayın.
 • Göğsünüzdeki enerji akışını hissedin.

Boğaz Çakrası Olumlaması

Boğaz çakrası, iletişim merkezidir. Düşünceler, sözler ve hatta sözlü olmayan iletişim boğaz çakrasından kaynaklanabilir.

“Sözlerim tohum gibidir”

 • Boğazınızda turkuaz renkli bir kürenin döndüğünü hayal edin.
 • Bu mantrayı tekrarlamak; güzel fikirler ekme gücüne sahip olduğunuzu hatırlatır.
 • Sevgi dolu, kibar, ilham verici sözler ekerseniz, bunlar hayatınızın güzel hikayelerine dönüşecektir.

Üçüncü Göz Çakra Olumlaması

Bu çakra bilgelik merkezi ve hayat boyu size rehberlik eden şeydir.

"Yeni fikirlere açığım."

 • Kaşlarınızın arasındaki boşlukta dönen bir küre hayal edin.
 • Nefes alın.
 • Her nefes alışınızda bu olumlamayı tekrarlayın ve enerjinin değişmeye başladığını hissedin.

Taç Çakra Olumlaması

Taç çakra, ilahi olana bağlayan enerji merkezidir.

“Benim aracılığımla ortaya çıkmaya çalışan en yüksek ve en iyiye teslim oluyorum”

 • Başınızın üstünde dönen bir mor küre hayal edin.
 • Çoğu zaman pes etme veya zayıflık ile karıştırılan teslimiyet, aslında büyük bir bilgeliğin ve gücün işareti olabilir ve size huzur getirebilir.
 • Olumlamayı tekrarlarken, ilahi bir bağlantı noktasından gerçekten konuşmanın ve hareket etmenin nasıl göründüğünü hayal edin.
 • Dünyayı iyi bir perspektiften ele alırsanız, daha fazla düşünebilir, konuşabilirsiniz.
 • Başınızın tepesindeki enerji değişimine dikkat edin.

Çakra dengeleme olumlamaları ile yaptığınız bu ruhsal çalışmayı bitirmek için; burundan çok yavaş ve derin bir nefes alıp nefes verin. Ve şimdi; bu yeni meditasyonu denediğiniz, çakralarınız ve yaşamınıza dengeyi çağırdığınız için kendinizi kabul edin.

Çakra Dengeleme Müziği

 

Müziğin bedeni ve zihni nasıl etkilediğini muhtemelen biraz biliyorsunuzdur. Araba kullanırken, spor yaparken ya da uyurken dinlediğiniz bazı favori şarkılarınız olabilir.

Müziğin etkileri, deneyimlerimiz ve onunla olan ilişkilerimiz sayesinde oldukça kişiselleştirilmiştir. Daha yumuşak seslere ve daha sakin tempolara sahip müzikler genellikle rahatlatıcı olsa da, bir kişinin en sevdiği müzik, çok yüksek veya agresif olsa bile aynı etkilere sahip olabilir.

Müziğin fiziksel, duygusal ve ruhsal alemleri aynı anda birbirine bağladığına inanılır. Etkisi hızlı ve uzun ömürlüdür. Araştırmalar; müziğin dopamin, oksitosin, kortizol ve endorfin dahil olmak üzere çeşitli hormonlar salgılatarak sinir sistemini etkilediği ve ruh halinde değişikliklere neden olduğunu göstermektedir.

Çakra dengeleme çalışması için müzikten yararlanmak; olumlu ruh halini ve iyileşmeyi teşvik ederek, acı verici durumlara karşı daha fazla tolerans sağlar. Ayrıca, olumlu deneyimler yaratmaya, hafızayı ve bilişsel işlevi artırmaya yardımcı olur.

Çakra dengeleme müzikleri dinlerken; derin nefes almanın faydalarının yanı sıra odaklanmanın, unsurlarla bağlantı kurmanın ve hayatımızın deneyimlerini işlemenin faydalarından da yararlanırız. Her çakra, anlam bakımından zengindir. Bir çakra dengeleme müziği dinlemek için, meditasyonda olduğu gibi rahat bir yer ayarlayın. Doğal ve rahat bir ton seçtikten sonra, nefesiniz boyunca sesin yavaşça yayılmasına izin verin.

Müziğin her bir bölümü için nefesin eşit bir kısmını verin ve hangi bölgede yankılandığını hissetmeye çalışın. Kökten başlayıp en tepeye gidebilir ya da sadece bir çakra seçerek orada hissedebilirsiniz.

Önemli olan, bedeninize ve seslere dikkat veya aktif dinleme pratiği yapmaktır. Çakra dengeleme mantraları zikretmek için yanlış bir düzen yoktur.

 

BENZER İÇERİKLER

OKUYUCU YORUMLARI

Yorumlar (0)

Yorum Yazın