Doğal Taşlar

Çakra Bileklikleri Neden Kullanılır?

18 Aralık 2019

Yoga, birçok farklı olumlu sonucuyla bilinen bir rahatlama yöntemidir. İnanışa göre insan vücudunun iç kısmında yer alan ve omurgadan başlayarak yukarı doğru çıkan farklı katmanlar vardır. Bunlar çıplak gözle görülmez. Ancak her birinin oldukça dikkat çekici etkisi ve enerjisi vardır. Bunlara çakra ismi verilir. Yaşanan hastalık ve her türlü rahatsızlık, ilgili bölgelerin kapalı olmasıyla alakalıdır. Yoga yaparak buna son vermek mümkündür. Bu çerçevede özel olarak üretilmiş olan çakra bileklerinin, olumlu etkileri sağladığı ifade edilir.

Çakra Bilekliği Nedir?

Çarka bileklikleri, değişik 7 renkten oluşur. Dengeleme görevine sahiptir. Her bir renk bir çakra katmanını simgeler. Yeni bir ünü değildir. Yüzlerce yıldan beri özellikle Hindistan ve çevresinde kullanılır. Etkisi konusunda iki değişik görüş vardır. Bazı kişilere göre bileklik şeklinde olan bu taşlar, direk gücünü ilgili alan içerisinden alır. Bunun yanı sıra bazıları; sadece farkındalık yaratıldığını savunur.

Çakra Bilekliklerin Faydaları Nelerdir?

 • Bileklikler enerjiyi dengede tutmak için kullanılır.
 • Dengeleme işlemini aynı zamanda sağlık konusunda da yapar.
 • Bunun yanı sıra kişi kendisini çok daha enerjik hisseder.
 • Rahatsızlıkların iyileşmesi konusunda oldukça önemli etkileri vardır.
 • Negatif olarak tanımlanmış olan enerjinin bu sayede atılması kolaydır.
 • Pozitif enerji, insan vücuduna dolar.

Çakra Bilekliklerinin Türleri Nelerdir?

Çakra bilekliklerinin 7 ayrı renkten oluştuğunu söylemiştir. Her bir renk için kullanılan taşlar ve çeşitleri şöyledir;

 • Taç çakra ana alandır ve başın üst kısmını temsil eder. Burası mor renkle ifade edilmiştir. İlgili bölümdeki enerjiyi ortaya çıkarabilmek için elmas, opal, iolit, berrak kuvars, ametist gibi taşlardan yapılmış olan bilekleri kullanmak gerekir.
 • Üçüncü göz çakrasının rengi indigo olarak ifade edilmiştir. Buradaki enerjiyi açığa çıkarmak ve ilgili bölümü daha aktif bir hale getirebilmek için obisidiyen, labradorit, azurit, lapis lazuli, safir gibi taşların kullanılması söz konusudur.
 • Boğaz çakrasında ise mavi renk öne çıkar. Tabiatta bulunan ve rengi mavi olan değerli taşra çakraları içinde akumarin, amazonit, soladite, kiyanit, mavi topaz, turkuaz, mavi akik, soladite ile yapılmış bileklikler kullanılabilir.
 • Kök çakra sarı renkle temsil edilir. Bu bölgedeki enerjinin açığa çıkması ve insanın her açıdan iyi hissedebilmesi için sarı renkli olan taşlarda üretilmiş bileklikler çok etkilidir. Mevcut taşların arasında dumanlı kuvars, pirit, obsidiyen, kırmızı ya da siyah oniks, kırmızı jasper, hematit, garnet kullanılır.
 • Sakral çakrada portakal rengi dikkat çeker. Kalsedon, aytaşı, amber, sunstone, carnelian gibi taşlar söz konusudur.
 • Solar pleksus çakrası konusunda büyük bir etkiye sahip olan bileklerin üretilmiş olduğu taşlar ise çinkoit, hessonite, sitrin, kaplan gözüdür.
 • Son olarak kalp çakrasından da bahsetmek lazım. Yeşil renkli taşların kullanılması gibi bir durum söz konusudur. Unakite, malakit, aventurin, gül kuvars, yeşim en bilinenleridir.

Bu bileklerin takılmasıyla beraber titreşim yükselmeye başlar. Bunun sonrasında insanın enerjisi yenilenir. Gün boyu bilek bölümünde taşımak gerekmektedir.

Çakra Bileklikleri Nasıl Kullanılır?

Çakra bilekleri takılmadan önce insan vücudunun sol ve sağ kısmının ne tip özelliklere sahip olduğunu bilmek gerekiyor. Buna göre sol taraf genellikle dişil olarak ifade edilir. Bundan dolayı çok hassastır. İçsel benlik, bu bölümün kontrolü altındadır. Eğer sol bileğinize ürünü takarsanız, bu sayede yaşanan stresi azaltabilir ve hatta bunu zamanla kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Böylelikle vücuda şifa akışı sağlanabilir.

İnsanoğlunun sağ tarafı ise daha farklı olan özellikleriyle dikkat çekmektedir. Buna göre eylem ve aktiviteler genellikle bu kısımla alakalıdır. Erkeksi hisleri barındırır. Dış dünyada nasıl harekete geçildiği sağ taraftan kontrol edilir. Bileklik bu bölümde kullanılırsa, enerjinin kontrol edilme durumu da ortaya çıkar.

Çakra Bileklikleri Nasıl Temizlenir?

Çakra bileklikleri her zaman diliminde kullanılabilir. Bu noktada herhangi bir limit ya da sınırlama söz konusu değildir. Zaman zaman ürünün dengesi bozulabilir. Böyle anlarda temizleme ya da sterilize etme işlemi yerine getirilmelidir. Bunun için birden fazla yöntemin kullanımı söz konusudur.

Dolunay İle Temizleme: Çakra bileklerinin temizlenmesi hususunda en etkili yollardan birisi dolunaydın. Aslında dolunay aynı zamanda taşların enerjik hale gelmesini ve şarj olmasını da sağlar. Bunun yanı sıra dengeleme, temizleme işlemlerinde de çok sık tercih edilir. Dikkat edilmesi gerekenler ise şöyledir;

 • Kar ve yağmurlu havalarda temizlemek için bilekliği hiçbir şekilde dışarı koymamak şart. Çünkü bunun olumsuz etkilerinin olduğunu söylemek gerekiyor. Aynı zamanda çok soğuk havalar da tercih edilmemelidir. Rüzgar, yağmur ve fırtına kontrol edilmelidir.
 • Eğer hava şartları uygunsa ilk olarak bilekliğinizi düz bir alan üzerine hemen koyun.
 • Bunun sonrasında olumsuz hava durumlarına önlem olarak üzerini bir kavanoz, cam kase ya da başka bir aparatla kapatabilirsiniz.
 • Güneş ışığının zararlı etkilerinden korumak da önemlidir.
 • Dolunayın sahip olduğu enerji sayesinde bilekliğin temizlenmesi çok zor bir işlem olmaktan çıkar.
 • Bunun yanı sıra isterseniz mekan içerisinden de dolunayın yaymış olduğu ışıkla işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak mutlaka ürünün pencere önüne koyulması şarttır. Buradan ışık alması gerekir. Sabaha kadar kalması tavsiye edilir.

 

Kahverengi Pirinç ile Temizleme: Çakra bileklerinin temizlenmesi noktasında kullanılan bir diğer yöntem ise kahverengi pirinçtir. Çok sık kullanılan yolların başında gelmektedir. İlk olarak pişmemiş olan kahverengi pirinci bir kap içerisine koyun. Bunun sonrasında bilekliği içine yatırın. Ürünün hiçbir şekilde görünmemesi gerekmekte. Tabiri caizse bileklik, pirinç içine gömülmek zorundadır. Bunun ardından temizleme işlemleri başlar. Tam bir gece boyunca pirinç içerisinde bilekliğin kalması şarttır. Böylelikle tam bir arınma gerçekleşmiş olur.

Kahverengi pirincin çok farklı özellikleri vardır. Bunların başında negatif olarak bilinen enerjinin çekilmesi gelmektir. Her ne kadar çakra bileklikler enerji sağlasa da zamanla bir absorbe durumu ortaya çıkar. Bu yüzden pirinç çok etkilidir. Ancak burada bilinmesi gereken temel mevzu, temizlenme sonrasında pirincin kesinlikle tüketilmemesi gerektiğidir.

Beyaz Adaçayı ile Temizleme: Çakra bileklerinin temizlenmesi sırasında kullanılan son yöntem ise adaçayı yapraklarıdır. Genellikle yerli kabileleri bunu çok sık tercih ederler. Bitkinin kesinlikle kurutulmuş olması gerekir. Bunun yanı sıra demetli bir şekilde olması önemlidir. Adaçayı yaprakları bir çubuğa tutturulmalıdır. Daha sonra yakma işlemi uygulanır. Bunun ardından da bilekliği duman içerisinden geçirmek gerekir. Böylelikle temizleme işlemleri başarılı bir şekilde tamamlanmış olur.

 

Çakra Bilekliklerinin Yapımı Nasıldır?

Çakra bilekleri yukarıda bahsettiğimiz taşlardan oluşturulur. Bunun el yapımı olduğunu söylemek lazım. Yani hiçbir fabrikasyon süreç söz konusu değildir. Taşların küçük hale getirilmesi sonrasında bunlar özel olarak üretilmiş olan iplere takılır. Böylelikle bileklik ortaya çıkar.

Çakra açıcı taşlardan oluşturulmuş olan bu bileklerin renkleri, sağlamış olduğu etkiler çok değişiklik gösterir. Bundan dolayı ilk etapta hangi konuda bir sıkıntı yaşıyorsanız ve hangi enerji bölgesinin açılmasını istiyorsanız ona karar verin. 7 değişik katman olduğunu unutmayın. Bunlara özel olarak hazırlanmış taşların satın alma işlemini hemen ardından gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar