Doğal Taşlar

Bronzit / Bronzite (Nezaket Taşı )

08 Eylül 2021

Bronzit Taşı Ne Demek?

Altın, yeşil ve çikolata renklerinde bir taş olan Bronzit, piroksen mineral grubuna aittir. Nezaket ile özdeştirilen bu taş kişinin hayat ile yakaladığı tüm uyumları simgeler. Süs ve takı eşyası olarak kullanılan bu taş içerisinde; enstatit ve hipersten mineralleri yer alır. Az sayılabilecek miktarda lifli bir yapısı vardır. Parlak sayılabilecek bu taşın kedigözlerine benzetildiğini görmek de mümkündür.

Bronzit Taşı Ne Anlama Gelir?

Bronzit taşının mücevher sınıflandırmasına göre ismi, “enstatite” şeklindedir. Bu isim, taşın içerisinde yer alan minerale atıfta bulunarak verilmiştir. Diğer doğal taşlarda olduğu gibi Bronzit için de halk arasında yaygın olan farklı bir isim bulunur. Buna göre, Bronzit halk arasında nezaket taşı olarak yayılmıştır. Bronzit taşının var olduğu alandaki düşünce ve söylemleri dengeye getirmesi, bu ismin seçilmesinde etkili olmuştur. Nezakete ek olarak Bronzit’in bulunduğu kişi ve ortama mutluluk getirdiğine de inanılmaktadır.

Bronzit Taşı Oluşumu

Bronzit taşın oluşumu, diğer doğal taşlarla benzer şekilde ilerler. Buna göre, yerin derinliklerindeki magma çatlaklara akarken mineral, gaz ve buharla birleşerek katılaşmaktadır. Sonuçta da Bronzit ve daha pek çok doğal taş oluşmaktadır. İçerisinde demir bulunan Bronzit grupları, oksitlenmeyle birlikte altın sarısı şeklindeki çizgi ve yarıklarla oldukça güzel bir görünüme kavuşurlar.

Bronzit Taşı Nerede Çıkar?

Bronzit, bulunma ve nadirlik bakımından yaygın olarak isimlendirilen bir taş türüdür. Dolayısıyla kıtaların neredeyse tamamında Bronzit ile karşılaşmak mümkündür. Ancak bu taşın kökenine inildiğinde; Brezilya, Kanada, Güney Afrika, Çin ve Avustralya’da yaygın olduğu anlaşılmaktadır. Bronzit, ağırlıklı olarak magmatik kayaçlarda bulunan bir taş türüdür. Ancak dünya yüzeyine çarpan bazı meteorlarda da Bronzit olduğu keşfedilmiştir.

Bronzit Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nezaket temsilcisi Bronzit; takı, tesbih ve süs eşyası olarak sıkça satın alınan bir taştır. Doğal taş alırken yapılan sahtelik kontrolünün Bronzit için de yapılmasında fayda vardır. Ancak Bronzit değerli taşlar sınıfında yer almadığı için çoğu zaman gerçek olarak satışa sunulur. Bronzit satın alırken dikkat edilmesi gereken en büyük detay taşın içe sinerek satın alınmasıdır. Doğal taşlar, sahiplerine ancak doğru enerji kuruduğunda fayda sağlayabilirler. Dolayısıyla Bronzit alırken, ürünün sevilmesinde yarar vardır.

Bronzit Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Metalik ve cilalı görüntüsüyle diğer taşlardan doğrudan ayırt edilebilen Bronzit’in ancak ısı testine tabi tutulduğunda gerçek olup olmadığı anlaşılabilir. Her ne kadar dayanıklı olarak nitelendirilse de Bronzit’in ısı dayanımı çok yüksek değildir. Diğer bir söyleyişle yüksek sıcaklıklarda erime eğilimi gösteren bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla sıradan bir insanın ısı testi yaparak taşın sahteliği konusunda fikir yürütmesi oldukça zordur. Yüksek maliyetlerde bir Bronzit taşı satın almadan önce değerli taş uzmanlarından görüş almakta fayda vardır.

Taş uzmanına danışmadan taşın gerçekliği konusunda fikir yürütmek içinse başvurulabilecek basit bir yol vardır. Buna göre, Bronzit taşı kırılarak hem içerideki hem de dışarıdaki renklerin uyumuna bakılması mümkündür. Gerçek taşlar içlerindeki ve dışardaki renklerle bir uyum yakalar. Oysa sahte taşlarda, yalnızca dış çerçeve boyandığı için bu uyumun yakalanması mümkün olmaz.

Bronzit Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Doğal taşların etki ve şifasından yararlanmak, oldukça eski dönemlere uzanan bir geçmişe sahiptir. Bu kullanımı alternatif tıpta kullanılan şifalı bitkilere benzetmek de mümkündür. Doğal taşlardan her biri kendine has enerji ve etkileri barındırır. Bu yönüyle Bronzit taşı uzun yıllardır bazı rahatsızlıkların atlatılmasında destek olarak kullanılır.

Bronzit taşı, magmatik kökenli ve içerisinde pek çok mineral barındıran bir taş türüdür. Doğal taşların insan üzerinde bıraktığı etkiler, sihir olarak kabul edilmektense mantıklı birer yaklaşımla açıklanabilirler. Bronzit’in içinde yer alan minerallerin, taşın tene değmesiyle birlikte gözenekleri temizlemesi bu yaklaşımlardan biridir. Ancak Bronzit taşının özelliklerini ve etkilerini yalnızca bu yaklaşımla sınırlandırmak mümkün olmaz. Bu bakımdan Bronzit’in sağlığa olan faydaları saymakla bitmez.

Fiziksel ve kimyasal bakımdan Bronzit taşının özellikleri şu şekildedir: Piroksen mineral içeriği, 5 -5,5 arası Mohs sertlik değeri, 3,35 özgül ağırlık ve 1688 kırılma indeksi. Ayrıca bu taş, mineral sınıfı bakımında da silikatların bir üyesidir.

Bronzit Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Nezaket taşı Bronzit, kişinin istekleri doğrultusunda pek çok farklı kullanım şekline bürünebilir. Ancak bunlar arasında en sık tercih edileni taşın tene temasını sağlayacak takı ve mücevher ürünleri kullanmaktır. Bronzit de diğer doğal taşlarda olduğu gibi cilde temas ettiği takdirde daha fazla enerji depolar ve fayda sağlar. Kolye, bileklik ve küpeler; Bronzit’in en sık kullanıldığı takı ürünleridir. Ancak takı olarak doğal taşlardan için Bronzit tesbihler de üretilmektedir. Tesbih çekerken sağlanan cilt teması da yine taşın etkisini artırabilen bir eylemdir.

Bronzit taşının kullanım alanı takı ve mücevherlerle sınırlı değildir. Eskitme ve cilalı yapısıyla bu taş, aynı zamanda iyi bir dekorasyon parçasıdır. Özellikle minimal tasarımlardan ya da vintage esintilerden hoşlananlar için Bronzit içeren ürünler, vazgeçilmez birer seçenektir.

Bronzit Taşı Ritüeli

Doğal taşlarla yapılan ritüeller; yaşamın temel formlarına, baskılanan ya da baskılanamayan duygulara ulaşma yolunda kullanılan birer araçlardır. Bu bakımdan Bronzit de dahil olmak üzere enerjisine güveniler herhangi bir doğal taş ile ritüel yapmak mümkündür. Ritüel söz konusu olduğunda önemli olan, aynı işlemi belirli bir düzende tekrar etmektir. Aksi durumda istenen sonuca doğrudan ve kolay yolla ulaşmak mümkün olmaz.

Bronzit taşı kullanılarak yapılabilecek spesifik bir ritüel yoktur. Ancak bu taşın; uyumlu burcu, beraber çalıştığı çakrası ve hangi noktalarda şifalı olduğu öğrenilirse herkes kendi ritüelini oluşturabilir. Bunun için uygun bir zamanda Bronzit kütlesini çakraya yerleştirmek ve olumlu düşünceleri sesli bir şekilde tekrar etmek yeterli olmaktadır. Meditasyon ve yogaya ayrılan zamanlar da Bronzit taşını kullanmak için alternatif yollardır. Böyle zamanlarda Bronzit taşının gücünden faydalanmak, neredeyse tekrar edilen bir ritüel kadar etkili sonuçlar verir.

Bronzit Hangi Çakraya Uyumlu

Nezaketin somut sembolü Bronzit taşı, tüm çakralarla uyumlu olarak çalışabilen nadir doğal taşlardan biridir. Çakralardaki dengesizlikler, yaşamı doğrudan ve negatif yönde etkilediğinden kimi zaman Bronzit’in şifasından faydalanmak gerekir. Bu taşı, dengesiz çalıştığı düşünülen çakra üzerinde kullanmakta yarar vardır.

Vücutta yer alan yedi çakradan herhangi birinde işlerin yolunda gitmediğini anlamak, bazı işaretlere bakarak mümkündür. Bu işaretlerin başında somut bir kanıt gösterilemese de bir şeylerin yanlış gittiği hissinde olmak vardır. Tekrarlayan olumsuzluklar da bu farkındalığa benzer şekilde çakralara daha dikkat edilmesi gerektiğini gösterir. Söz konusu olumsuzluklar için; tekrar tekrar hata yapmak, birbirini izleyen hastalık ve kazalar örnek gösterilebilir. Bu işaretler aslında çakralardaki düzensizliğin; fiziksel, psikolojik ve zihinsel birer dışavurumudur. Böyle zamanlarda vakit kaybetmeden içsel bir yolculuğa çıkılmalı ve çakraların iyileşmesi için doğal taşlardan ya da meditasyondan destek alınmalıdır.

Bronzit Taşının Uyumlu Burçları

Takvim yapraklarında yer alan aylar ve dünyaca kabul görmüş burçlar, bazı taşlarla yakınlık sahibidir. Dolayısıyla her burç için “sahip olduğu taşlar” başlığı altında bu doğal taşlara vurgu yapılır. Burçların hangi taşa sahip olduğu, kullanmak üzere taş seçilirken oldukça işe yarayan bir konudur. Ancak doğal taş seçiminde tek kriterin burç olarak görülmesi doğru kabul edilen bir yaklaşım değildir. Doğal taşın burca göre seçilmesi durumunda sağladığı avantaj daha fazla enerji yayması ve daha kolay etki göstermesidir. Bu noktada, Bronzit taşının ait olduğu burç da Aslan olarak kabul edilmektedir. Genellikle bir doğal taşın birden fazla burç grubuna mensup olduğu görülür. Ancak Bronzit kendi türlerinden farklı olarak yalnızca Aslan burcunun taşı olma özelliğini taşır.

Bronzit Taşı Faydaları ve Zararları

Bronzit taşı mineral kaynaklı doğal bir taş olduğu için herhangi bir ortama konduğunda ya da cilt ile temas ettiğinde herhangi bir zarar bırakmaz. Ancak çok nadir de olsa bu taşın içerisinde yer alan mineral ve demire karşı alerjik reaksiyon gösterildiği durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bu durumun aksine Bronzit’in faydaları zararının çok üstündedir.

Fayda bakımından Bronzit taşını fiziksel ve ruhsal olmak üzere iki farklı şekilde incelemek mümkündür. Taş, kişiyle tema halinde bulunduğu sürece; sindirim sistemini rahatlatır, böbreklerin çalışma düzenini destekler ve kas ağrılarını da dikkat çekici bir biçimde azaltır. Diğer doğal taşların faydalarında olduğu gibi Bronzit taşı da depresyonun hafifletilmesinde ve stres seviyesinin düşürülmesinde etkili bir rol üstlenir. Bronzit taşının şifa amaçlı kullanıldığı en yaygın konular; anksiyete, böbrek rahatsızlıkları, cilt alerjileri ve kramplardır.

Bronzit’in ruhsal sağlık bakımından faydalarıysa şu şekilde sıralanabilir: Kararsızlık yaşayanlara eminlik hissi verir, ortamın enerjisini pozitif yönde yükseltir, herhangi bir şeye karşı yaşanan korkunun üstesinden gelmeye yardımcı olur, özgüvenin artmasını sağlar, yaratıcılığı artırır, ileri dönük planların hayata geçirilmesini sağlar, stres ve kaygı gibi negatif duygulardan uzaklaşmaya yardımcı olur.

Sıklıkla kullanılan Bronzit’in bir başka kullanım alanı da aşk ve ikili ilişkiler üzerinedir. Bronzit, kişiye; özgüven, karar ve manevi güç gibi ihtiyaç duyulan duyguları aşılayan bir taştır. Dolayısıyla bu taştan destek alınması ikili ilişkilere ve aşka olan bakış açısını da değiştirir. Bronzit taşını kullanan bir birey, eğer ilişkisinde baskılanan ve sömürülen tarafsa bunun farkına varır. Bu farkındalıkla birlikte istenmeyen işlere “hayır” deme özgüveni bulunur. Kişi, kendi değerinin farkına varır ve ilişkisindeki yanlışları görüp anlamlandırmaya başlar. Bu noktadan sonra ilişki için ya görmezden gelip kaçma ya da düzelme için savaşma ikilemine geçilir.

Bronzit Taşı Evde Nereye Konur?

Bronzit taşı sağlık ve ikili ilişkilerde sağladığı etkiler sebebiyle birçok insan tarafından sevilerek kullanılır. Bu bakımdan ticari anlamda oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bronzit’i takı olarak bulmak mümkün olduğu gibi minimal dekoratif ürünler olarak bulmak da mümkündür. Bronzit’i evde kullanmak için en uygun form kütle halidir. Fiyat bakımından uygun sınıfına girdiği için büyük bir

Bronzit kütlesi satın alınıp evin herhangi bir bölümüne konulabilir. Taşın salonda durması daha çok evin pozitif enerjisini artırırken; yatak odasında bulunması ikili ilişkileri gözden geçirmeye yardımcı olur. Bronzit maddi geliri artırmak ve bereket elde etmek amacıyla mutfak ve çalışma alanlarına da yerleştirilebilir. Çalışma alanlarında aktif olarak yer alan Bronzit taşının çalışma verimini artırdığı ve düşünmeyi de hızlandırdığı görülür. Dolayısıyla taşın ev içerisinde nereye konacağı, hangi amaca hizmet edeceği ile doğru orantılı ve değişken bir konudur.

Bronzit Taşı Nerede Satılır?

Değerli ve doğal taşlar, nadirlik olarak derecelendirilen bir sınıflandırmaya tabi tutulur. Bunlardan nadir olanları satın almak pek kolay sayılmazken, yaygın olanlara ulaşmak oldukça kolaydır. Bronzit de nadirlik sınıfı göz önüne alındığında yaygın olarak kabul edilen bir taş türüdür. Bu bakımdan hem kişisel alışverişlerde hem de hediyelik satın alımlarda Bronzit taşına ulaşmak son derece kolaydır.

Bronzit, değerli taş grubuna girmediği için sahtesiyle nadiren karşılaşılan bir üründür. Dolayısıyla İnternet üzerinden Bronzit siparişi gönül rahatlığıyla verilebilir. Taş aynı zamanda; doğal taş, takı, mücevher ve tesbih mağazalarından da satın alınabilir.

Bronzit satın alırken gerçekliğe ve fiyat noktasına dikkat edilmelidir. Ancak bunlar aşıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir detay daha kalır. O da satın alınan taşı kullanmadan ya da hediye etmeden önce temizlemektir. Doğal taşlar insanların yaydığı enerjileri toplama özelliğindedir. Bu sebeple satın alma sonrasında taş temizliği yapmak söz konusu enerjileri nötrlemek manasına gelir. İlk kez yapılan bu Bronzit taşı temizliğinden sonra, gönül rahatlığıyla kullanım aşamasına geçilebilir.

Bronzit Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Doğal taş fiyatlarını etkileyen farklı noktalar vardır. Bunları kabaca; değerlilik sınıfı, nadirlik sınıfı, renk, büyüklük ve işleme durumu olarak sıralamak mümkündür. Bronzit; değerli olmayan, yaygın bulunan, sabit renklerde bir taş türüdür. Dolayısıyla Bronzit fiyatı, diğer değerli doğal taşlarla kıyaslama yapıldığında bir miktar düşük kalmaktadır. Yine de kütle halinde satışa sunulan ürünler; takı ve tesbihe göre daha uygun fiyatlı sayılmaktadır. Standart boyutlarda Bronzit2ten yapılma şık bir kolye ucu 30 TL ile 50 TL arasında fiyatlarda satın alınabilir.

Bronzit Taşı Bakımı ve Temizliği

Evde kullanılan her dekorasyon parçasında ya da takı ürününde olduğu gibi, doğal taşların da belirli zaman aralıklarında temizlenmesi gerekir. Bronzit de doğru tekniklerle ve zamanında temizlenmesi, bakım yapılması gereken bir üründür. Doğal taşların temizliği; taşın yaydığı enerjiyi korumasına, enerjinin artmasına, negatiflikten ve kirlerden arındırmaya yardımcı olur.

Bronzit temizliği oldukça kolay yollarla yapılabilir ve kısa sürede tamamlanır. Bunun için ihtiyaç duyulan malzemeler yalnızca su ve deniz tuzu olarak sıralanabilir. Buna göre, Bronzit taşı su dolu bir kaba deniz tuzu attıktan sonra koyabilir ve bununla temizleyebilirsiniz. Temizliğin etkisini artırmak için taş, bu suyun içerisinde 12 saate kadar beklenebilir. Ayrıca temizlik ve bakım sırasında deniz tuzu kullanmak yerine doğrudan deniz suyu kullanılması da mümkündür.

Bronzit Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Bronzit taşı, ismiyle alakalı ilginç bir niteliğe sahiptir. Buna göre, Bronzit taşının nezaket taşı olarak anılmasının sebeplerinden biri taşın yüzeyindeki mozaik formlardır. Bu formlar, farklı bakış açılarının anlaşılmasını, sevgi ve nezaket ile karşılanmasını ifade etmektedir. Bilimsel olarak bakıldığında ise Bronzit üzerinde ya da içerisinde yer alan sarı yarıkların sebebi yalnızca demirin oksitlenmesiyle meydana gelen fiziksel bir olaydır.

Bronzit taşı, geçmiş dönemlerde bugünkünden oldukça farklı amaçlarla kullanılmıştır. Bu amaçlardan ilki psişik yeteneklerin açığa çıkması ve güçlendirilmesidir. Buna benzer şekilde psişik saldırı altında olan kişiler de Bronzit taşından yardım alarak bu durumdan kurtulmaya çalışmışlardır.

Bronzit taşı, hem kişisel kullanımda hem hediye amaçlı kullanışlı bir üründür. Sizler de Bronzit Doğal Taş Kolye hediye ederek sevdiklerinize yeni mutluluklar ve pozitif enerjiler verebilirsiniz. Üstelik bu enerji hızlıca tüm yaşama yayılır.

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar