Doğal Taşlar

Boğaz Çakrası Taşları Hangileridir?

06 Ağustos 2021

Boğaz Çakrası Taşları Hangileridir?

İletişim yeteneğinizi geliştirmek istediğiniz bir dönemden geçiyorsanız, boğaz çakrasından daha iyi bir seçenek yoktur. Gerçek duygularınızı ifade etmekte zorlanıyor, kendi ihtiyaçlarınızı belirleyemiyor veya asla anlaşılmadığınızı hissediyorsanız, boğaz çakranızda bir tıkanıklık olabilir.

Boğaz çakrası, iletişimi ve kendini ifade etmeyi yöneten enerji merkezidir. Onu boğaz çakrası taşları ile dengelemek, yaşamdan ve ilişkilerinizden keyif almanıza yardımcı olacaktır.

Boğaz çakrası nedir? Nerede bulunur?

Renk: Mavi

Element: Eter (Uzay) ve Ses

Ana İşlevleri: İletişim, Kendini İfade Etme, Özgünlük, Amaç, Gerçek, Güven, Yaratıcılık, Duygu ve Sezgi Dengesi

Vücudun Bölgeleri: Boğaz, Ağız, Dil, Çene, Gırtlak, Boyun, Kulaklar, Burun, Omuzlar, Tiroit

Boğaz çakrası, vücuttaki beşinci enerji merkezidir. Boğazın ortasında bulunur. Kendimizi ifade etmemizi ve iletişimimizi yönetir. Bu çakra, dünyadaki kişisel sesimize benzetilebilir.

Üst çakraların, yani ruhani çakraların ilkidir. Bu nedenle, boğaz çakrasının tüm gücünden yararlanabilmemiz için alt çakralarla ilgili konuların temizlenmesi gerekir. Boğaz çakrası; mavi renk ve eter elementi ile ilişkilidir. Kalbi ve zihni birbirine bağlayan alanı temsil eder. Serbestçe aktığında, derin ruhsal gerçekler sağlar. Bu sayede konuşabilir, dinleyebilir ve kendimizi tam olarak ifade edebiliriz.

Gerçeğimizin ne olduğunu anlayabilmemiz ve onu ifade edebilmemiz için amacımızı keşfetmemiz için boğaz çakrasının en iyi şekilde çalışması çok önemlidir.

Tıkalı boğaz çakrası belirtileri

Arada bir boğaz çakrası sorunları yaşamanız normaldir. Çakralarınızı nasıl dengeleyeceğiniz konusunda uzmanlaşsanız bile, bazen tıkanıklıklar yaşarsınız. Bununla birlikte, en etkili boğaz çakrası dengeleme egzersizlerinin zamanı gelmiş olabilir. Aşağıdakiler, tıkalı boğaz çakrası belirtileridir:

 • Ne istediğini söylemekte zorlanıyorsanız
 • Duygularınızı tanımlayacak kelime dağarcığınızın yoksa
 • Çok fazla sır tutuyormuş gibi hissediyorsanız
 • İnsanların “gerçek seni” bilmediği hissi yaşıyorsanız

Tıkalı boğaz çakrası, aşağıdaki fiziksel semptomlara da neden olabilir:

 • Boğaz ağrısı
 • Hormon seviyelerinde düzensiz dalgalanmalar
 • Sert veya ağrılı bir boyun

Tüm çakralar, anlaşılması zor olan küçük tıkanıklıklar geliştirebilir. Bununla birlikte, tıkalı bir boğaz çakrası için bazı klasik tetikleyicileri bilmeye değer. En temel örneğin, acı verici iletişim deneyimleridir.

Örneğin, boğaz çakranız, işyerinde acımasız, olumsuz bir değerlendirme veya bir tartışmada söylenen sert sözler nedeniyle dengesiz bir hale gelebilir. Duygularınızı kendinize saklamanız gerektiğiyle yetiştirildiyseniz, boğaz çakrası tıkanıklığı geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Boğaz çakrası nasıl açılır?

Çakra şifası kulağa karmaşık ve mümkün değilmiş gibi gelebilir. Ya da, çakraları düzgün bir şekilde açmaya başlamanın uzun zaman alacağını düşünebilirsiniz. Neyse ki, çakra egzersizleri sandığınız kadar belirsiz değildir ve çok hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Boğaz çakrası dengeleme çalışmaları yaparak, mutlu ve dengeli bir yaşam yaratma şansınızı en üst düzeye çıkarırsınız. Özellikle boğaz çakrası şifası ile ilgili olarak, boğaz çakrasının anlamı, çok çeşitli alanlarda iletişimde gelişmeler gördüğünüzü çabucak bulabileceğiniz anlamına gelebilir. Bu özgürleştirici ve güçlendirici olabilir, daha özgün bir hayat yaşamanıza yardımcı olabilir.

Boğaz çakrası meditasyonu

Herkes meditasyon tekniklerini öğrenebilir. Daha önce hiç meditasyon yapmayı denemediyseniz, yine de sorun yaşamayacağınız anlamına gelir. İdeal olarak, boğaz çakrası meditasyonunu günde 1 kez en az 10 dakika yapmalısınız. Ancak, haftada yalnızca birkaç kez uygulasanız bile iyileşmeler görebilirsiniz.

 • Sessiz bir odada rahat bir koltuğa oturun.
 • Alabildiğiniz kadar derinden 10 kez nefes alın ve nefes verin. Burnunuzdan nefes alın ve ardından ağzınızdan nefes verin.
 • Başınızın üstünden başlayarak vücudunuzu tarayın ve ilerledikçe kaslarınızın gevşediğini hayal edin.
 • Bunu tüm vücudunuz için yaptığınızda, mavinin bir tonunda (boğaz çakrası rengi) dönen bir top hayal edin.
 • Boğazınızın hizasında oturduğunu görün ve parladığını hayal edin.
 • Boğazda bir açıklık ve rahatlama hissine odaklanarak mavi kürenin giderek büyüdüğünü görün.
 • Enerjinin vücudunuzda dağılmasına izin verin ve hazır olduğunuzda gözlerinizi açın.

Boğaz çakrası taşları ve çakra takıları

Boğaz çakrasının rengi mavidir. Bu nedenle, herhangi bir mavi doğal taş bileklik veya kolye, bu çakra ile çalışmanıza yardımcı olabilir. Buradaki fikir oldukça basit!

Tek yapmanız gereken, boğaz çakrası taşları takmak, hatta onları çantanızda taşımaktır. Bu basit hareket, boğaz çakrası tıkanıklıklarını gidererek onu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Peki, boğaz çakrası taşları hangileridir?

Amazonit

Amazonit, kendimizi ifade etmemize yardımcı olması nedeniyle en iyi boğaz çakra taşlarından biridir. Bizi neyin harekete geçirdiğini keşfetmek için derinlere inmeye teşvik eder. Bu nedenle, “gerçeğin taşı” olarak da bilinir.

Saldırganlığı, korkuyu, endişeyi ve öfkeyi azaltarak uyumu teşvik eder ve benlik saygısını arttırır. Duygularımızı ve ilişkilerimizdeki dişil ve eril enerjiyi dengeler.

Akuamarin taşı

Akuamarin, yargıları bir kenara bırakmamıza, tartışmaları azaltmamıza ve dengeli uzlaşmalar yapmamıza yardımcı olarak iletişimi geliştirmeye çalışan bir güçlendirme taşıdır.

Harika bir boğaz çakrası taşıdır. Çünkü başkalarıyla uyum içinde yaşamamıza ve ilişkilerimizde güven kazanmamıza yardımcı olur. Onu kullandığımızda; akışa ayak uydurmayı ve zorlamadan güç sergilemeyi daha kolay buluruz. Bu taş, zihinsel işlevimizi geliştirmemize ve içimizdeki gerçeği keşfetmemize yardımcı olacaktır.

Akuamarin taşı, sağlıklı bir boğazı korumak için de faydalıdır.

Sodalit taşı

Sodalit, Sezgi ve Mantığın Taşı olarak bilinir. Yüksek benliğimizle olan bağlantımızı güçlendirir ve mantıklı düşünmemize izin verirken sezgilerimize erişmemize yardımcı olur.

Bizi ulaştırdığı yerden, kendimizi daha derin bir seviyede anlayabilir ve zihnimizi duygu yüklü olmayan daha derin düşüncelere açabiliriz. Bu boğaz çakrası taşı, kim olduğumuzu kabul edebilmemiz ve daha güvenle yaşayabilmemiz için kendimize ilişkin anlayışımızı geliştirerek özgün olmamızı sağlar.

Hormon fonksiyonunu iyileştirmede de faydalıdır.

Mavi Kaplan Gözü

Mavi Kaplan Gözü, bize göre en iyi boğaz çakrası taşlarından biridir. Çünkü boğaz çakrasına fayda sağlayan pek çok özelliği vardır.

Bu yatıştırıcı taş; stresi çözen ve depresyon, endişe, öfke ve korkuyu azaltan sakin bir enerji yayar. Duygularımızı anlama ve korkularımızı bir kenara atma yeteneğimizi geliştirir. Duygusal yaralarımızı iyileştirebilir ve sorunlarımıza en iyi çözümleri bulabiliriz.

İlişkilerimizde daha fazla güven ve uyumun keyfini çıkarabilmemiz için net bir şekilde iletişim kurmamızı ve kolaylıkla konuşmamızı sağlar. İçimizdeki eril ve dişi enerjileri dengeleyen bir taştır. Bu da sezgilerimizi ve zihinsel odağımızı dengeleyerek yaratıcı problem çözmeye ilham verir.

Mavi Apatit taşı

Mavi Apatit, kafa karışıklığını ortadan kaldırarak ve bizi hayatta tutan duyguları azaltarak kişisel gücümüzü artırır. Yardımı ile daha az olumsuzluk, suçluluk, üzüntü, öfke ve sinirlilik yaşamanız muhtemeldir.

Bu taş; zihni uyarır, bilgi için hazırlar ve daha iyi problem çözme için yaratıcı fikirleri ateşler. Psişik yetenekleri geliştirir ve bizi birçok bilinç düzeyine açar. Geçmiş yaşam travmalarının sonucu olan duygusal yaralardan iyileşmemize yardımcı olması için özellikle yararlıdır.

Mavi Apatit ayrıca metabolizmamızı ve dişlerimizi geliştirmek için de çalışır.

Boğaz çakrası dengeleme için diğer ipuçları

Boğaz çakrası taşları kullanmanın yanı sıra, onu dengelemenin birçok yolu vardır. Bazıları şöyledir:

 • Şarkı söylemek, ilahi söylemek ve mırıldanmak
 • Yüksek sesle kitap okumak
 • Nergis, yasemin, biberiye, adaçayı, selvi, sandal, sardunya, karanfil, nane ve çay ağacı gibi uçucu yağlar
 • Omuz durumu, kedi duruşu gibi yoga pozları
 • Daha fazla meyve tüketmek
 • Daha fazla su içmek
 • Duygular hakkında günlük tutmak
 • Boğaz çakrası olumlamaları
 • Dikkatli nefes almak
 • Mavi renkli kıyafetler giymek

Boğaz çakrasını dengelemeye çalışarak sonunda kendi bedeninizde gibi hissedebileceksiniz. Ve yukarıda bahsettiğimiz boğaz çakrası taşları, bunu yapmanın en etkili yollarından biridir!

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar