Doğal Taşlar

Ay Taşı / Moonstone (Dengeleyici Taş)

29 Ağustos 2021

Ay Taşı Ne Demek?

Yeraltı madenleri arasında yer alan Ay taşı, Torak Ana taşı ve Seyyar taşı isimleriyle de anılır. Ay’a benzeyen beyaz ve opak görüntüsü nedeniyle bu ismi almıştır. Daha çok yarı şeffaf halde bulunsa da mavi ve turuncu renkleriyle iç içe olduğu çeşitleri vardır.

Sertlik skalasındaki puanı 6 – 6,5 arasında olduğundan dolayı sert bir taş olarak nitelendirilir. Yansıttığı ışık genellikle mavi tonlarında bulunan, Ay taşına özel olan bir renktir. Genellikle ev dekorasyonlarında veya aksesuarlarda kullanılmaktadır. Yapısı hassas olduğundan dolayı kullanımında dikkatli olmak gerekir.

Ay Taşı Ne Anlama Gelir?

Dengeliyici taş adına sahip olan Ay taşı, günlük hayatın ritimlerini dengelemektedir. Dişil enerjiyi simgelediği için doğurganlığı destekleyen bir yönü bulunur. Gizemlerin ortaya çıkmasını sağlama görevini üstlenirken kullanan kişiye bereket getirdiği de gözlemlenir. Tarihte bazı mitolojilerde bulunan tanrıçalarla özdeşleştirilmiştir.

Duygularla ilişkisi bulunduğundan dolayı zaman zaman Aşk taşı olarak tanımlanır. Genellikle ruh eşinin kim olduğunun anlaşılmasına yardımcı olur. Dostluk bağlarını kuvvetlendirerek gizli düşmanlardan korunmasını sağlar. Kişinin içinde bulunan duyguları kabullenmesini sağlayarak ruhsal bir barışıklık oluşturur.

Mitolojik filmlere de konu olan Ay Taşı, iç mekan dekorasyonunu tamamlamak için iyi bir seçenektir. Ay Taşı Doğal Taş Orgonit Piramit sayesinde hem dekora dokunuş yapar hem de duygusal bakımdan dengeye ulaşabilirsiniz.

 Ay Taşı Oluşumu

Doğal taşlar genellikle elementlerin yanında bir mineral olarak var olur. Oksijenle tepkimeye girdikleri için biçim değiştirerek kendilerine has yapıları oluşur. Ay taşı da milyonlarca yıllık süreç sonucunda oluşan oldukça kıymetli ve insanlara iyi gelen bir taştır. Oluşumu yalnızca doğal süreçlere bağlıdır.

Ay Taşı Nerede Çıkar?

Değerli taşlar arasında bulundan Dengeleyici taş, dünyanın farklı bölgelerinde uzun yıllar sonucunda oluşur. Başta Amerika’da çıkarılıp işlenerek ihracatı yapılır. Ayrıca Brezilya, Hindistan, Almanya ülkelerinde de Ay taşına rastlanmaktadır. Tanzanya ve Meksika içerisindeki farklı bölgelerde çıkarılan Ay taşları da bulunur.

Özellikle aksesuar alanında tercih edilen Ay taşı, yüksek oranda beyaz olarak çıkarılır. Ancak beyazın yanında mavi veya mor renkleri de bulunabilmektedir. İç ve dış renkleri aynı olduğu için taşın doğallığı ve sahteliğini belli edecek testlerde başarıya ulaştırır.

Ay Taşı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Enerji ve duygu dengeleme görevi üstlenen Ay taşını alırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Öncelikle, alınacak olan taşı sevmek ve düzenli olarak kullanmak gerekir. Eğer düzenli olarak kullanılmazsa taş yeterli işlevi gösteremez. Bu nedenle satın almadan önce Ay taşını sevmek gerekir.

Bilgisiz hareket etmek her zaman zararlıdır. Hakkında bilgi edinmeden bu taşı kullanmak bazı olumsuz durumlara yol açabilir. Ay taşının iyi gelmeyeceği fiziksel, ruhsal ve manevi durumlar için etki göstermemesi beklenmemelidir. Amacına uygun kullanılmadığı sürece her doğal taşın etkisiz kalacağı unutulmamalıdır.

Çevresiyle sürekli etkileşim halinde bulunan Ay taşı, sıradan aksesuarlara ve süs eşyalara benzemez. Zaman zaman enerji temizliğinin ve bakımının yapılması gerekir. Bakımlarının aksatıldığı durumlarda enerji alışverişi yetersiz kalır. Bu nedenle taştan beklenen etkinin azalması kaçınılmaz olur.

Ay Taşı Gerçek mi Sahte mi Nasıl Anlaşılır?

Taşlar hakkında yeterli bilgiye sahip olan kimseler yalnızca dokunarak ya da bakarak Ay taşının gerçek ya da sahte olduğunu anlayabilir. Ancak her halükarda bazı testlere sokularak gerçekliğinden emin olunması gerekir. Bu nedenle alınan taşlar gerçek olduğu kanıtlanmadan önce kullanılmamalıdır.

Ay taşının gerçek veya sahte olması üç farklı durumda anlaşılır. Bunlardan biri, taşın üzerine güneş ışığı tutmaktır. Yapısı gereği, Ay taşları ışık altında kaldığında mora yakın renk tonlarında parlama yapar. Eğer güneş altında düz bir çizgi halinde, mor tonlarında parlamıyorsa taşın imitasyon olma ihtimali çok yüksektir.

İç ve dış renkleri aynı olan Ay taşının küçük bir bölümünün kırılması durumunda gerçekliği anlaşılabilir. Eğer iç ve dış renkleri birbirinden farklıysa taş doğal değildir. Bu nedenle kullanılması durumunda hiçbir etki göstermez. Ayrıca doğal Ay taşı, ateşte hızlı bir tepkime göstermez. Taşın birkaç saniye yanması durumunda gözle görülür değişim gözlemleniyorsa sahte olduğu anlaşılabilir.

 Ay Taşı Özellikleri ve Etkileri Nelerdir?

Fiziksel ve ruhsal anlamda pek çok rahatsızlığa iyi gelen Ay taşı, olumsuz enerjileri vücuttan uzaklaştırmasıyla ünlüdür. Özellikle kadınların kullanması gereken bu taş, üreme organları üzerinde olumlu etkiler bırakır. Genelde hamilelerde anne ve bebek sağlığını korurken doğumu kolaylaştırır, doğum sancılarının azalmasında etkili olur.

Enerjiyi dengelediği gibi vücuttaki hormonları da dengeleyen Ay taşı, östrojen ve androjen hormonların seviyelerinin sabit kalmasını sağlar. Saldırgan özelliklere sahip olan kimselerde yatıştırıcı etki gösterir. Ayrıca olumsuz durumlardan çok çabuk etkilenen kişiler için dayanıklılık geliştirir.

Dengeleyici bir taş olduğundan dolayı Ay taşını üzerinde taşıyan bireyler yaşamlarını stabilize ederler. Günlük rutin oluşturarak planlarına bağlı kalmayı alışkanlık edinirler. Nazara karşı koruma etkisi bulunduğu için yıldızı düşük olan kimselere nazar değmesine engel olur.

Genellikle mavi ve mor tonlarında olsa da Ay taşının yavruağzı, yeşil, gri, sarı renkleri bulunur. Ayrıca kahverengi ve pembe renklerinde de Ay taşları vardır. Tarafsız davranmak isteyenler kahverengi, doğal hayatı yaşamak isteyenler yeşil rengini seçmelidir. Pembe Ay taşı sevgi bağları üzerinde etki gösterirken, sarı renkli Ay taşı zihinsel konularda faydalıdır.

 Ay Taşı Kullanımı ve Kullanım Alanları

Özellikle kadınlar tarafından tercih edilen Ay taşı, genellikle mücevher olarak kullanılır. Kolye ve bileklik ağırlıklı olmak üzere yüzük, küpe ve halhal olarak da kullanılabilir. Erkekler içinse Ay taşından yapılan tespih ve bileklikler kullanıma uygundur.

Aksesuar kullanmak istemeyen kimseler için Ay taşının farklı formları bulunur. Bu formlar genellikle süs eşyası olsa da gece lambalarında, mumların içinde, tütsülüklerin dekorasyonunda Ay taşına yer verilebilir. Görünür bir alanda tutulduğu sürece etkisini gözlemlemek mümkündür.

Psikolojik rahatsızlıkların hafifletilmesinde Ay taşı kullanılabilir. Özellikle öfke kontrolünün sağlanması için bu taştan faydalanılabilir. Tıpta özellikle dişilikle ilgili hastalıklarda, menstrual döngülerin düzenlenmesinde, hamilelikte kullanılmaktadır.

Ay Taşı Ritüeli

Ritüeller esnasında kullanılan Ay taşı, enerjiyi dengelemeye yöneliktir. Bir nevi var olan enerjiyi daha iyi hale getirmeye yardımcı olur. Meditasyon ve ritüel esnasında odanın içinde veya vücuda temas halinde bulunan Ay taşı sayesinde kişi, kendini daha rahat hisseder.

Yapılan ritüeller, Ay taşının faydasını da alarak sezgileri güçlendirir. Dişil enerjiyi ortaya çıkararak kadınların kendisini özgüvenli hissetmesine neden olur. Altıncı hissi kuvvetlendirdiği için doğru kararlar almayı sağlar. Yaşanan olumsuzlukları geride bırakma, travma atlatma sürecinde bireye yardımcı olma, kötü enerjileri vücuttan atma gibi etkileri vardır.

Zihni dinlendirmek amacıyla yapılan ritüeller genellikle Ay taşına dokunarak gözlerin kapatılmasıyla gerçekleşir. Kişi, isteğe bağlı olarak oturur veya uzanır vaziyette kafasındaki tüm olumsuz düşüncelerden arınır. Vücuduna temas eden Ay taşından yayılan enerjiyi hissetmeye çalışarak enerjisi hakkında olumlamalar yapar. Böylelikle yarım saate yakın sürenin sonunda ritüel tamamlanmış olur.

 Ay Taşı Hangi Çakraya Uyumlu?

Vücutta bulunan yedi çakra, farklı doğal taşlarla açılabilme özelliğine sahiptir. Ay taşının etkili olduğu çakralarsa taç, üçüncü göz ve sakraldır. Bu bölgelere Ay taşının temas etmesi halinde kapalı olan çakralar normal işlevlerine dönerek etki gösterirler. Bazı kişilerde çakralar açık olsa bile daha çok çalışmaya başlar.

Sakral çakra ve Ay taşı arasındaki etkileşim genellikle fiziksel anlamdadır. Başta dalak ve karaciğer olmak üzere bağırsaklarla pankreas üzerinde etki gösterir. Ergenlik döneminde Ay taşı kullanan gençlerin büyüme ve gelişmeleri daha sağlıklı biçimde ilerler.

İki kaş arasında yer alan alın çakra, üçüncü göz çakra olarak da isimlendirilir. Enerjinin dengede tutulması başta olmak üzere, bilgelik ve altıncı hissin gelişmesi konularında etkileri vardır. Ay taşının bu çakraya temas etmesi halinde üçüncü göz çakrasını ilgilendiren konularda gelişme gözlemlenir.

Taç çakra, maneviyatı güçlendirmesiyle öne çıkar. Başın üzerinde yer alan bir bölgede bulunduğundan dolayı genellikle spritüal konularla ilgilidir. Rüyaları, ilahi güçlerle olan bağlantıları, gerçek ve yanılsamaları ayırt etmeye yardımcı olur. Ay taşıyla birlikte kapalı olan taç çakra açılarak kişiye maneviyat kazandırılabilir.

 Ay Taşının Uyumlu Burçları

Tüm burçlara sahip olan insanlar Ay taşını kullanabilmektedir. Burçları Ay taşıyla uyumlu olan kişilerdeyse Ay taşının etkileri daha iyi biçimde ortaya çıkar. Özellikle su gurubu burçlarıyla birlikte ikizler ve terazi burçlarında uyum sağlar. Ay taşı, uyumlu olduğu tüm burçlarda kötü enerjileri temizlemesiyle öne çıkar.

Su grubu burçlarında Ay taşının etkisi daha yüksektir. Yengeç burcunda karın bölgesinde oluşabilecek rahatsızlıkları engeller. Akrep burcuna sahip olanlar Ay taşı kullanırsa yenilenme yetenekleri güç kazanır. Böylelikle her türlü olumsuz etkiden çabucak kurtulurlar. Balık burçlarındaysa hayallerin gerçekleşmesine yardımcı olur.

Stresli ortamlarda çok fazla kalan ikizler burcu insanları için genellikle sakinleştirici özelliği bulunur. Eğer uyku sorunları yaşayan ikizler burçları Ay taşı kullanırsa, kısa süre içinde eski uyku düzenlerine kavuşurlar. Terazi burcundaysa genellikle fiziki anlamda etki görülür. Ay taşı sayesinde bedenin dirençli olması, hastalıklardan korunması, sindirim sistemi sorunlarının engellenmesi gibi faydalar görülür.

 Ay Taşı Faydaları ve Zararları

Pek çok rahatsızlığa iyi gelen Ay taşı, özellikle kadın hastalıklarında en çok kullanılan taşlar arasında yer alır. PMS dönemi, kısırlık, menopoz gibi durumlarda olumsuz enerjinin atılmasını sağlar. Ayrıca fiziksel güzelliğine önem veren kimselerin erken yaşlanmasını engeller. Saç ve cilt sağlığına iyi geldiği için daha sağlıklı bir görünüm oluşmasına yardımcı olur.

Tiroit hastaları ve obezite sorunu yaşayan kimseler için sağlıklı kiloya ulaşmayı sağlar. Bununla birlikte böbrek, dalak, kalp hastalıklarında belirtilerin şiddetini düşürür. Lösemiye iyi geldiğinden dolayı özellikle küçük yaştaki hastaların çevresinde Ay taşının bulunması gerekir.

Faydaları kadar zararları da olan Ay taşı, dikkatli şekilde kullanılmalıdır. Zayıflatma etkisi olduğundan dolayı aşırı zayıf insanların kullanması sakıncalıdır. Anoraksiya ve Bulmia hastalarının kullanması önerilmez. Bunun yanında, taşın temizliğinin yapılmaması da vücuda yüklenen olumsuz enerjinin artmasına neden olabilir.

 Ay Taşı Evde Nereye Konur?

Sakinleştirici, sinirleri yatıştırıcı ve ortamı rahatlatıcı özelliği bulunan Ay taşının evlerde bulunduğu yer oldukça önemlidir. Genellikle çalışma odalarında veya çalışma masalarında bulunması kişiyi başarıya götürür. Daha sakin ve dinç bir şekilde odaklanmaya yardımcı olur. Hem yetişkinler hem de çocuklar için bu alanda kullanılması uygundur.

Psikolojik sorunların atlatılmasında Ay taşının faydası büyüktür. Bu nedenle kütüphane raflarında Ay taşına yer verilebilir. Ayrıca uyku sorunları yaşayan bireyler yatak odalarında kullanabilir. Aile içinde huzurun sağlanması zorsa, ailenin toplandığı alanlarda da Ay taşına yer verilebilir. Genellikle oturma odaları ve mutfak, Ay taşının kullanılması için uygundur.

Evlerde olduğu gibi çalışma alanlarında da Ay taşına yer verilebilir. İş yaşamının stresinden arındırması, anlaşmalarda olumlu sonuçlar elde edilmesi için toplantı odalarında kullanılabilir. Böylelikle tartışma ortamının kötü enerjisi absorbe edilerek olumlu enerjiler yüklenir. İş arkadaşlarının kalabalık olarak bulunduğu mekanlarda da görünür bir alana yerleştirilmesi arkadaşlık bağlarını güçlendirir.

Ay Taşı Nerede Satılır?

Genellikle dış ülkelerden ithalat edilen Ay taşına hemen hemen her yerden ulaşmak mümkündür. Bujitericilerde, aksesuar satan giyim mağazalarında, internette ve kuyumcularda Ay taşı bulunur. Bireysel olarak tasarım yapan kişilere ulaşarak, kişiyi en iyi yansıtan Ay taşına ulaşmak da mümkündür.

Satın alınan Ay taşının gerçekliğinden emin olabilmek için güvenli yerlerden alışveriş yapılmalıdır. Özellikle sanal ortamlardan elde edilen Ay taşının daha önce kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Web sitelerinde ve alışveriş yapılan uygulamalarda kullanıcı yorumlarına bakıldığında daha doğru bir alışveriş yapılmış olur.

Ay Taşı Fiyatı Ne Kadar?

Mücevher kategorisine girmediği için Ay taşının fiyatları her bütçeye uygundur. Nadir bulunmadığından dolayı cep yakmayan fiyatları vardır. Ancak Ay taşının beyazla birlikte içerdiği renk tonuna, taşın büyüklüğüne ve işlenişine bağlı olarak fiyatlar artabilir.

Marka, Ay taşının fiyatını etkileyen bir kriterdir. Ünlü mağazalardan yapılan alışverişlerde satın alınan Ay taşı, normal piyasasının üstünde olabilir. Ayrıca özel tasarım yaptıran kişiler, taşın üzerindeki emek miktarı fazla olduğu için daha yüksek fiyatlar ödeyebilmektedir.

 

aytaşı doğal taş

 Ay Taşı Bakımı Ve Temizliği

Su ve toprak, maddi ve manevi temizliği bir arada yapar. Bu nedenle Ay taşının temizliğiyle birlikte bakımını da yaparken bu iki maddeden yardım alınmalıdır. Ay taşının üzerinde biriken ve pozitif enerjileri yaymasını engelleyen negatif enerjiler hem su hem toprak yardımıyla temizlenebilir.

Genellikle akan suyun altında yapılması tercih edilen temizlik, bir bardak suyun içine Ay taşının yerleştirilmesiyle de yapılır. Suyun içinde birkaç saat bekletilen Ay taşı, üzerindeki tüm kötü enerjilerden arındırılmış olur. Bu temizliğin haftada bir kez yapılması önerilir.

Kuru toprak, insan üzerindeki kötü enerjileri çektiği gibi Ay taşının üzerindeki kötü enerjileri de temizler. Toprağın içine gömerek veya üzerinde bekleterek Ay taşının bakımı yapılabilir. Bu esnada güneş ışığı alması temizliğin daha kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olur.

Selenit taşı, pek çok taşla etkileşime girerek onların kötü enerjilerini alır. Ay taşının yanına bırakıldığı zaman taşın temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca bir tütsü yardımıyla Ay taşına bakım yapmak da mümkündür. Bakımların haftada bir yapılması gerekse de vakti olmayan kişiler ayda bir temizlik yaptığında da yeterli etkiyi görebilir.

Ay Taşı Hakkında İlginç Bilgiler

Antik Roma’da keşfedilen Ay taşı, Ay’a çok benzediği için onun bir parçası olarak düşünülürdü. Bu nedenle Roma Mitolojisinde yer alan ay tanrıçası Diana’yla birlikte anılırdı. Ay taşının sahip olduğu özellikler, Diana’nın sahip olduğu özelliklerle birbirine benzetilirdi. Benzer şekilde, Hindistan’da ay tanrıçası olarak kabul edilen Chandra Shekara’nın alnında bir Ay taşı sembolü bulunur.

Sevgi bağlarını güçlendirdiğinden dolayı pek çok adet, gelenek ve görenekte Ay taşına rastlanır. Bunlardan en bilineni, Hindistan’da kutsal kabul edilen bu taşın yeni evlenen çiftlere hediye edilmesidir. Aile bağlarını güçlendireceği düşünüldüğü için evlenen her çift düğünlerinde Ay taşı hediyesi alırdı.

 

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar