Doğal Taşlar

Ametist ile İlgili En Çok Merak Edilen 14 Soru

16 Eylül 2021

Budizm’de zihni aydınlanmaya götürdüğüne inanılan ametist taşı, Tibet’e gittiğinizde, Budist malalarda ve her yerde görebilirsiniz. Başbakanlar, krallar, kraliçeler ve daha fazlası, çağlardan beri ün, güzellik ve daha fazlası için ametist taşı takılar takıyor.

Gerçek şu ki, dünyada ametist taşının saygı görmediği tek bir yer yok. Belki de bu yüzden, ametist ile ilgili çok fazla soru alıyoruz.

Nedeni ne olursa olsun, bu yazıda ametist taşı ile ilgili tüm merak ettiklerinizi yanıtlamaya karar verdik. Aradığınız cevabı bulamazsanız, yorum bırakırsanız memnuniyet duyarız. Lafı daha fazla uzatmadan, ametist taşı ile ilgili tüm sorularınızı incelemeye başlayalım…

1.      Ametist taşı nerelerde bulunur?

Dünya üzerinde ametist taşının en büyük üreticisi Brezilya’dır. Ancak Amerika, Kore, Rusya, Hindistan, Avusturya ve Avustralya'ya kadar dünyanın her yerinde ametist kaynakları bulunmaktadır.

2.      Ametist taşına mor rengini veren nedir?

Bir ametist taşı, hepimizin sevdiği mor rengi ile kalbimizi kazanır. Işıldamasının yanı sıra, bu kuvars çeşidinin mor tonu, kafes içindeki demirin safsızlığından gelmektedir. Dünya üzerindeki en pahalı ametist, şeffaf ve koyu mor türüdür.  

3.      Bir ametist taşı ile nasıl bağ kurulur?

Ametist merkaba yıldızı doğal taş

Tıpkı diğer doğal taşlar gibi, bir ametist ile bağ kurmak da başlangıçta irade ve duygusal bir yatırım gerektirir.

Ametist, bir topraklama taşıdır. Bu nedenle, uzun süreli temas etmeniz önerilmez. Bunun için bir zaman belirlemek ve dik otururken taşı alnınıza yerleştirip onunla konuşmak iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde, ortalama 1 hafta içinde ametist ile bağ kurabilirsiniz.

4.      Ametist taşının kötü etkileri var mıdır?

Bir önceki soruda söylediğimiz gibi, ametist taşı sizi bazen aşırı derecede topraklayabilir. Ancak, endişelenmediğiniz sürece korkutucu bir şey değildir.

Taç çakranız sizi topraklamaya devam ettiğinde, başka bir şey düşünmek zorlaşır. Tek yapmanız gereken, kendinizi topraklamak için lapis lazuli veya apatit gibi değerli taşlardan biridir. Ametist, özellikle agresif kişiler için biraz toksik olabilir.

5.      Ametist ile topraklama nasıl yapılır?

Ametist, üzerinizde biriken olumsuzluklardan ve yüklenen kötülüklerden kendinizi topraklamak için en iyi doğal taştır. Kendinizi depresif veya üzgün hissettiğinizde, sizi rahatsız edici zihin konuşmalarınızdan kurtarabilir. Bununla birlikte, yalnızca ruhsal bir topraklama taşı olduğu için fiziksel topraklama için kullanılması önerilmez. Peki, ametist ile topraklama nasıl yapılır?

 • Taşı üç kez daire içine alarak bir kristal kuvars ile temizleyin.
 • Taşı, önce taç çakranızda ve sonra üçüncü göz çakranızda tutun.
 • Gözlerinizi kapatın.
 • Taşın mor ışınlarının taç çakranıza girdiğini hissedin. Daha sonra üçüncü göze, boğaza, kalbe, solar pleksusa, sakral ve son olarak kök çakraya doğru ilerlediğini hayal edin.
 • Ardından, ayaklarınızda iki parçaya ayrıldığını hayal edin.
 • Şimdi, tüm enerjinizle onu yere bırakın.
 • Bunu 7 dakika boyunca yapın.

6.      Ametist taşını kullanmak, onu cebinizde taşımak kadar basit midir?

Evet, tezahür ettirmek istediğiniz şey de basit olduğunda, bir ametist takmak kadar kolay olabilir. Örneğin, çalışırken takmak için değerli bir taş takmak istiyorsanız, onu ofise gitmeden önce alnınıza koyarak evde aktive etmek en iyisidir. Gününüzün iyi geçtiğini hayal edin ve taş aktive olduğunda onu cebinize koyun.

Ametist taşını takı olarak takmak ve onu cebinizde taşımak arasındaki temel fark cilt temasıdır. Doğrudan temas, çakra enerjisini otomatik olarak artırır. Yani, cebinizdeyse, aktifleştirdiğinizde de tam olarak sizin için tezahür ettiğiniz gibi yapacaktır.

7.      Ametist taşı hangi çakra ile bağlantılıdır?

Alnınızın üstünde bulunan taç çakra, ametistin çakra gücüdür. Taç çakra dışında, kaşların arasında bulunan üçüncü göz çakrayı da güçlendirebilir. Taç çakra, eterik aleme bağlanır. Üçüncü göz çakra, ruhsal gözünüzü geleceğe açar. Kırmızı tonlarında bir ametist gördüğünüzde, sakral çakrayı da uyandırabilir!

ametist taşı

8.      Ametist taşının güçlerinden nasıl yararlanılır?

Elinizde tuttuğunuz ametist taşının güçlerinden yararlanmanın birçok yolu vardır:

 • Onu programlayabilirsiniz.
 • Doğru çakraya ametist ile masaj yapabilirsiniz.
 • Gücünü içinize çekmek için banyonuza ekleyebilirsiniz.
 • Mekanınızı temizlemek için ametist iksirleri hazırlayabilirsiniz.
 • Gücünüzü korumak için bir ametist taşı kolye veya bileklik takabilirsiniz.
 • Niyetinizi tezahür ettirmek için ametist doğal taş piramit kullanabilirsiniz.
 • Kendinizi korumak için, bir ametist taşı bileklik takabilirsiniz.

9.      Ametist kaygıya iyi gelir mi?

Ametist taşı, Jüpiter ve Neptün tarafından yönetilir. Bu nedenle, onu takarken endişeli veya stresli hissetmeniz pek mümkün değildir. Organik bir stres giderici olan bu değerli taş, sizi rahatsız eden soruların cevaplarına zihninizi açmak için taç çakranızı üçüncü gözle hizalar.

Peki, ametist taşı kaygı için nasıl kullanılır? Onunla meditasyon yapabilirsiniz.

10. Kimler ametist taşı takmalı?

Taç çakranın bu değerli mor renkli taş, yan etkiler açısından en az zararlı taş olduğu için hemen hemen tüm burçlar için harika kabul edilir.

Özverili balık burçları için güçlenmeyi, başaklar için bilgeliği, dengesiz kovalar için huzuru, karamsar oğlaklar için ise şans ve kendine inancı bulmaya yardımcı olur.

11. Ametist taşı her gün takılabilir mi?

Hayır, her gün ametist takmak iyi değildir. Çünkü:

 • Sizi fazla topraklanmış yapar
 • Her zaman melekler alemine bağlar ve gerçeklikle bağlantınızı kaybetmenize neden olabilir.
 • Herhangi bir amaç olmadan sizi tembelleştirebilir.

Ametist taşının günlük kullanım için uygun olmamasının daha pek çok nedeni vardır. Onun yerine, ametist taşı kolye ve bilekliğinizi belirli günlerde takabilirsiniz. Günün en güzel zamanı ise akşam saatleridir. Ancak, eğer ametist sizin doğum taşınızsa, onu her gün takabilirsiniz.

12. Ametist taşı ıslatılabilir mi?

Mohs ölçeğine göre 7’nin üzerinde bir sertlik değerine sahip olan ametist taşı, suda çözünmeyen bir kuvarstır. Aynı nedenden dolayı ıslanmaz. Aslında, ametist taşı temizliği için en iyi yöntem, onu yumuşak mikrofiber bezle ovmaktır.

13. Ametist mide bulantısına iyi gelir mi?

Evet. Ametist, vücuttaki alerjenleri dışarı attığı için mide bulantısını gideren doğal taşlardan biridir. Gıda zehirlenmesinden muzdarip olanlar için karnın üzerine ametist taşı koymak veya ametist iksiri içmek, bu garip duygudan kurtulmanızı sağlayabilir.

Doğal taş şifası dünyasına yeni girdiyseniz, onları tedavi amaçlı kullanmak yerine, daima bir doktora gittiğinizden emin olun.

14. Ametist feng shui’de kullanılabilir mi?

Ametist taşı, olumsuzlukları engelleyerek ve size yönelik kötü enerjiyi emerek çalışır. Onu evinizin girişine veya oturma odasına yerleştirirseniz; evinize ve ailenize sağlık, zenginlik ve refah çekecektir. Ayrıca, ailenizdeki kavgaları dağıtacak ve uyum da getirecek.

 

Yorumlar (0)

KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER

Benzer Yazılar